Jak poinformował Andrzej Zakrzewski, w regionie Warmii i Mazur 32 szpitale znalazły się w sieci placówek z gwarantowanym finansowaniem. Są wśród nich: Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce, olsztyński Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Malarkiewicz i Spółka" z oddziałami ginekologicznym i neonatologicznym, Poliklinika z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny czy Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

 - Szpitale na Warmii i Mazurach były bardzo dobrze zarządzane, nie mieliśmy bardzo dużych problemów w wprowadzaniem szpitali do systemu. Nie ma ani jednego powiatu, który nie ma przynajmniej jednego szpitala zakwalifikowanego do sieci- podkreślił dyrektor Zakrzewski.

Ogłosił, że cztery podmioty, które nie zostały objęte siecią to: Pomorskie Centrum Kardiologii w Mrągowie, Scanmed w Iławie oraz Ełku ( wykonują usługi kardiologiczne) ,B. Braun Avitum w Elblągu ze świadczeniami internistycznymi i z zakresu nefrologii oraz Nu-Med w Elblągu, w którym pacjenci korzystają z radioterapii.

- To są szpitale, które wejdą do procedury konkursowej. One są niezbędne na naszym terenie i nie przewidujemy żadnych zmian w zakresie współpracy z nimi. Zmieni się jedynie tryb zawierania umowy- podkreślił dyrektor Zakrzewski.

Dodał, że przyczyną, dla której placówki te nie znalazły się w sieci było to, iż nie spełniają one wymogów ustawowych - nie działają w trybie ostrodyżurowym.

Prezes Pomorskich Centrów Kardiologicznych Radosław Targoński wyjaśnił, że mrągowska placówka nie znalazła się w sieci, ponieważ nie miała odpowiedniej historii działania na tym terenie.

- Niemniej jednak jesteśmy na mapie potrzeb zdrowotnych jako placówka niezbędna do zabezpieczenia świadczeń w rejonie Mrągowa i mamy nadzieję, że zakontraktujemy świadczenia w konkursach- podkreślił Targoński.

Dodał jednak, że dotychczasowy kontrakt jest niewystarczający, a placówka w Mrągowie jest deficytowa. Podał, że rocznie ze wskazań nagłych Pomorskie Centra Kardiologiczne udzielają pomocy 600 pacjentom z okolic Mrągowa. 

[-DOKUMENT_HTML-]

Rzeczniczka Nu-Med w Elblągu Anna Kleina poinformowała, że po tym, jak placówka nie znalazła się w sieci szpitali, przystąpi do postępowania konkursowego.
- Najprawdopodobniej będzie ono ogłoszone przez NFZ na przełomie lipca i sierpnia. Jesteśmy dobrej myśli, ponieważ znajdujemy się na mapie potrzeb zdrowotnych i realizujemy obowiązujące priorytety zdrowotne - wyjaśniła.

Działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, olsztyńska Klinika Budzik prowadząca terapię dorosłych pacjentów w śpiączce, będzie dalej finansowana zgodnie z kontraktem.

- Pytaliśmy szpital, jakie ma zamiary co do tej kliniki, bo można by ją włączyć w struktury towarzyszące sieci, ale decyzja szpitala była taka, że jest to marka w Polsce i że klinika Budzik pozostaje jako odrębna część, finansowana zgodnie z kontraktem. Nie przewidujemy żadnych zmian w finansowaniu i żadnego obniżenia finansowania dla Budzika - wyjaśnił dyrektor oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski. (pap)