13 października jest ustawowym Świętem Ratownictwa Medycznego w Polsce. W tym roku organizacja uroczystości z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego przypadła Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu (LPR).

Ratownik z 18-letnim stażem Marcin Podgórski z LPR powiedział, że osoby decydujące się na pracę ratownika powinny pamiętać, że ta praca wymaga "determinacji, odporności na stres, przygotowania i dobrej dyspozycji nie tylko psychicznej, ale też fizycznej".

Dodał, że ratownik musi powinien umieć podejmować decyzje i należycie wykonywać czynności ratunkowe. Zaznaczył, że powinien on wykazywać się empatią wobec cierpienia pacjenta, ale też musi umieć się wobec tego zdystansować, aby we właściwy sposób ratować zdrowie, a niekiedy i życie pacjenta.

Czytaj: Ratownicy nie chcą być pielęgniarkami>>>

Zdaniem Podgórskiego najtrudniejszym aspektem pracy ratownika jest "konsekwencja w utrzymaniu jak najwyższej dyspozycji do udzielania medycznych czynności ratunkowych".
- Kwestia bycia cały czas na tym najbardziej optymalnym poziomie, bycia przygotowanym do działania, które niejednokrotnie po przybyciu nas zaskakuje, szczególnie w aspektach dużych zdarzeń, gdzie to wymaga poświęcenia, determinacji i umiejętności podejmowania decyzji - wyjaśniał ratownik.

Podgórski podkreślił, że osoby udzielające pomocy przedszpitalnej nie mają takiego zaplecza, jak osoby pracujące w szpitalach.
 - Niejednokrotnie jesteśmy sami, musimy podejmować decyzje w oparciu o ograniczony zakres sprzętu, środków medycznych i leków. Zatem umiejętność wykonywania medycznych czynności ratunkowych, wiedzy z tego zakresu, ale i umiejętność dbania o siebie w aspekcie higieny swojej psychiki, swoich emocji, też kondycji fizycznej - te wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać - mówił.

Ratownik podkreślił, że największa satysfakcja jest wówczas, gdy uda się uratować pacjenta, szczególnie gdy "był na krawędzi życia i śmierci".
- To jest wspaniałe, jeżeli wiemy, że udało się komuś pomóc. Praca w świetnym zespole i umiejętność dogadywania się to jest świetna sprawa - powiedział Podgórski.

We wtorkowych uroczystościach wzięli udział pracownicy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego z całego kraju; są wśród nich: ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze systemu i dyspozytorzy medyczni.

Decyzją prezydenta za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia Złotym Krzyżem Zasługi został odznaczony dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Robert Gałązkowski. Lekarz z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie dr Tomasz Darocha został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.Obecny na uroczystościach minister zdrowia Marian Zembala podkreślał wagę pracy ratowników medycznych.
- Jako czynny lekarz, a obecnie także minister zdrowia jestem, byłem i będę świadkiem wielkich dokonań, które się dzieją w ratowaniu życia i zdrowia z udziałem państwa - mówił, zwracając się do ratowników. Minister podkreślił też rolę międzynarodowej wymiany doświadczeń z zakresu ratownictwa medycznego.(pap)