- To nie jest biografia znanego profesora, ani historia jego licznych sukcesów medycznych, bo o tym już wiele napisano, ale jest to opowieść o jego życiu, o tym jak bardzo je kochał i jak niewiele od niego oczekiwał - ciepła zupa, czysta koszula. Kochał Śląsk, klub piłkarski Górnik Zabrze, wędkowanie, podróże. Dla niego nie było rzeczy niemożliwych – powiedziała autorka książki Maria Trepińska.

O Relidze opowiada w książce Jan Sarna - jeden z jego najbliższych współpracowników, dyrektor założonej przez niego w 1991 roku Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, która prowadzi działalność naukowo-badawczą m.in. w zakresie protez i zastawek serca.

Po raz pierwszy w książce opublikowano dokument z 1992 roku, zawierający błogosławieństwo Jana Pawła II dla profesora i jego fundacji.
- To niezwykłe, bo przecież profesor Religa wielokrotnie podkreślał, że jest ateistą – zaznaczyła Trepińska.

W książce znalazło się też wiele niepublikowanych zdjęć z prywatnego archiwum Jana Sarny, z takimi gośćmi prof. Religi jak prezydent Lech Wałęsa, premier Jan Krzysztof Bielecki, prof. Leszek Balcerowicz, królowa polskiej piosenki Maryla Rodowicz, czy miliarderka polskiego pochodzenia Barbara Piasecka-Johnson.

Jest wiele anegdot, na przykład o problemach, jakie miał profesor Religa z następcą tronu Portugali, księciem, który przyjechał do Zabrza z nieoficjalną narzeczoną, o pasji profesora do wędkowania, czy o tym, jak kibicował z Ewą Wachowicz podczas jednego z przegranych meczy jego ukochanego Górnika Zabrze.

Część dochodu ze sprzedaży książki zostanie przeznaczona na Fundację Rozwoju Kardiochirurgii imienia profesora Zbigniewa Religi.

Maria Trepińska jest dziennikarką, publicystką ekonomiczną i laureatką wielu nagród dziennikarskich. Publikowała w Pulsie Biznesu, Newsweeku i Forbesie.

Profesor Zbigniew Religa (1938-2009) był światowej sławy kardiochirurgiem, który w 1985 roku przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Angażował się także w działalność polityczną; między innymi w latach 2005-2007 sprawował urząd ministra zdrowia. (pap)