List intencyjny pomiędzy Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, właściciela Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, a Starostwem Powiatowym w Trzebnicy, które jest właścicielem Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, podpisali rektor uczelni Marek Ziętek i starosta trzebnicki Waldemar Wysocki.

Zdaniem dyrektora USK Piotra Pobrotyna, w ciągu trzech miesięcy uzgodnione zostaną warunki konsolidacji placówek i o przyszłoroczny kontrakt z NFZ „placówki wystąpią już jako jeden podmiot pod wspólnym NIP”.

- Trudna sytuacja finansowa trzebnickiego szpitala, który ma około 30 mln zł długu, jest do rozwiązania szybciej niż to się może wydawać, bo mamy różne sposoby i instrumenty do wykorzystania, by naprawić finanse. Przypomnę, że USK miał dług rzędu 180 mln zł i poradziliśmy sobie z tym problemem, a teraz od kilku lat nasza placówka generuje dodatni bilans - mówił Pobrotyn.

Czytaj: Trzebnica: przeszczepili rękę żołnierzowi rannemu w Afganistanie >>>

Podkreślił, że kwestie finansowe nie determinują planowanej konsolidacji, a na pierwszym planie są korzyści, które zarówno dla uczelni jak i szpitala powiatowego – a tym samym pacjentów – wynikną z faktu połączenia. Zdaniem dyrektora USK, chodzi o potencjał naukowy, medyczny i organizacyjny, który będzie efektem konsolidacji.

-  Zależy nam na bardziej racjonalnym i skutecznym wykorzystaniu możliwości organizacyjnych i finansowych zarówno Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy jak i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Obie palcówki mają przede wszystkim znakomitą lekarską kadrę, która współpracuje już od wielu lat  - dodał Pobrotyn.

Rektor uczelni Marek Ziętek poinformował, że formuła połączenia nie została jeszcze rozstrzygnięta.
- To może być np. stowarzyszenie placówek lub utworzenie w Trzebnicy oddziału szpitala uczelnianego - wskazał Ziętek.

Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima podkreślił, że porozumienie samorządu z uczelnią może zaowocować nie tylko rozwojem naukowym i medycznym obu placówek, ale również poprawą opieki zdrowotnej dla mieszkańców.

- Dla nas, trzebniczan, to niezwykle istotne, że połączymy się z placówką publiczną, która ma ogromny dorobek naukowo-medyczny i możliwości rozwoju. W poprzedniej kadencji powiatowi radni podjęli uchwałę o komercjalizacji szpitala, ale do niej nie doszło. Ten list intencyjny wydaje się być bardziej bezpiecznym krokiem we właściwym kierunku - mówił Długozima.

Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy dysponuje jedenastoma oddziałami. Dzięki realizacji unikatowych świadczeń medycznych z zakresu replantacji kończyn i chirurgii ręki oraz chirurgii kręgosłupa swoją renomą wykracza daleko poza granice Polski. Rocznie z opieki medycznej w szpitalu korzysta kilkanaście tysięcy pacjentów.

Ośrodek trzebnicki jest liderem rangi światowej i jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się zabiegi transplantacji ręki. Pierwszy taki zabieg został wykonany przez zespół działający pod kierownictwem prof. Jerzego Jabłeckiego w 2006 roku. Wcześniej pionierem transplantologii w tej placówce był profesor Ryszard Kocięba.

 

USK we Wrocławiu jest największym i najnowocześniejszym szpitalem na Dolnym Śląsku, jedynym posiadającym 23 kliniki. W niektórych dziedzinach jest liderem na skalę ogólnopolską.

Naukowcy z USK jako pierwsi na świecie zregenerowali w tym roku przecięty rdzeń kręgowy. Prowadzą także badania nad wczesnym wykrywaniem choroby Alzheimera oraz wiele innych projektów, współpracując z ośrodkami w Polsce i na świecie. USK zatrudnia ponad 2700 lekarzy. (pap)