Szkolenia mają wpłynąć na zwiększenie liczby narządów pobieranych do przeszczepu w regionie. Według opolskiego wojewódzkiego konsultanta ds. transplantologii klinicznej prof. Dariusza Patrzałka jeszcze w roku 2000 współczynnik wynosił tu 33 dawców na 1 mln mieszkańców. Obecnie - już tylko 14 dawców na 1 mln mieszkańców. Tymczasem transplantacja jest w wielu przypadkach jedynym sposobem uratowania życia ludzkiego.

Zgodnie z ustaleniami z poniedziałkowego spotkania opolskich wojewódzkich konsultantów medycznych różnych dziedzin, wojewody i przedstawiciela urzędu marszałkowskiego szkolenia mają być przeprowadzone na oddziałach intensywnej terapii, neurologii, neurochirurgii, intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz oddziałach ratunkowych wszystkich szpitali na Opolszczyźnie.

„Wszyscy lekarze i pielęgniarki, którzy pracują w tych oddziałach, powinni wiedzieć jak identyfikować osoby z podejrzeniem śmierci mózgowej, a potem - krok po kroku - jak postępować by pozyskać organ do przeszczepu” - powiedział dziennikarzom prof. Patrzałek. Dodał, że procedura na każdym z oddziałów, ze względu na ich specyfikę, może się nieco różnić.

Poza działaniami w szpitalach ma być kontynuowana edukacja społeczna wśród nauczycieli szkół średnich, kapelanów szpitalnych i alumnów seminariów duchownych - to ostatnie w ścisłej współpracy z opolską kurią biskupią. „Miałem już w tej sprawie bardzo pozytywny kontakt z biskupem opolskim i mam nadzieję, że przyniesie to wymierne skutki” - powiedział prof. Patrzałek.

Zdaniem opolskiego konsultanta liderami w kraju pod względem liczby pobranych do przeszczepu organów są województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie. Współczynnik w tych dwóch regionach wynosi 26-30 dawców na 1 mln osób.

Na koniec kwietnia na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie dostępnej na stronie www.poltransplant.org.pl było w sumie 2235 oczekujących. 1552 osoby oczekiwały na przeszczep nerki, 191 na przeszczep wątroby, a 408 na przeszczep serca. (PAP)