Według rzeczniczki śląskiego oddziału NFZ Małgorzaty Doros, do północy w piątek 2 stycznia 2015 umowy w regionie podpisało 75 procent lekarzy POZ. Obsługują oni łącznie 867 placówek świadczących ten rodzaj pomocy. Bez umów pozostawało około 180 podmiotów – prowadzących łącznie 232 placówki udzielające POZ. Według wcześniejszych informacji podstawowa opieka zdrowotna niedostępna była w około 230 placówkach województwa śląskiego.

Doros przypomniała, że brak części umów na POZ nie wpływa w weekend na sytuację chorych. Według przedstawicieli NFZ pacjenci zwykle wiedzą, że poza dniami roboczymi dostępna jest tzw. pomoc nocna i świąteczna (zakontraktowana bez problemów). Mimo to także w sobotę i niedzielę (3 i 4 stycznia 2015) działa jedna z dwóch zapewnionych przez śląski oddział Funduszu infolinii (32/ 750 66 05).

Pacjenci dotąd dzwonili na infolinie głównie z pytaniem, czy ich lekarze podpisali umowy. Resort zdrowia dał lekarzom POZ czas na podpisanie porozumienia w piątek 2 stycznia 2015 do północy (wówczas mogli oni zachować aktywne listy swoich pacjentów). Lekarze niemal do końca kontaktowali się w sprawie umów - również dzwoniąc na infolinie dla pacjentów. 

- Były telefony nie tylko od pacjentów, ale też od naszych świadczeniodawców. Analizujemy dane, raportujemy je do centrali. Liczymy, że placówki zdecydują się na podpisanie porozumienia. W katowickiej siedzibie NFZ są dyżury – zarówno w sobotę, jak i w niedzielę – od godz. 8 do 20. Czekamy na świadczeniodawców, chętnie udzielimy wszelkich wyjaśnień. Każdy przypadek będziemy analizowali indywidualnie - powiedziała w sobotę 3 stycznia 2015 Doros.

W miejscowościach, w których tylko część lekarzy POZ przedłużyła swoje umowy, zawarto dotąd łącznie 60 umów na zastępstwo - ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, izbami przyjęć oraz placówkami udzielającymi pomocy nocnej.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

W potencjalnie najtrudniejszej sytuacji w regionie znaleźli się mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, gdzie umowy podpisało tylko 5 procent lekarzy POZ. W ramach umowy na zastępstwo ich bezpieczeństwo zapewniła izba przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 (regionalne media podawały, że w piątek 2 stycznia 2015 nie było tam tłoku). Poza Jastrzębiem niewiele umów zawarli też lekarze POZ m.in. w Rybniku (około 24 procent), a także w Żorach i Gliwicach – po około 30 procent.

Wszystkie placówki POZ zawarły umowy w powiatach będzińskim, częstochowskim, mikołowskim, myszkowskim i zawierciańskim, a także w miastach: Bytom, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice oraz Tychy.

Czytaj: Śląskie: około stu telefonów na infolinię NFZ >>>

Pacjenci z wojewóztwa śląskiego mogą pytać o dostępność podstawowej opieki zdrowotnej, dzwoniąc na specjalną całodobową infolinię 32/ 750 66 0532/ 750 66 05 (obsługuje ją podmiot zewnętrzny).

W dni robocze od godz. 8 do godz. 16 działa też dotychczasowa infolinia śląskiego oddziału NFZ 32/ 735 16 0032/ 735 16 00. Pełne i aktualizowane spisy placówek z kontraktami, bez nich oraz z umowami na zastępstwo znajdują się na stronie nfz-katowice.pl.(pap)

Na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 w poszczególnych województwach czytaj także:  www.zdrowie.abc.com.pl