Zgodnie z zapowiedzią przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Doroty Malinowskiej-Grupińskiej (PO) Rada Warszawy ma na czwartkowej sesji przyjąć uchwałę w sprawie programu refundacji zabiegów in vitro w stolicy.

- Wobec zamiarów Rady miasta stołecznego Warszawy i władz innych miejscowości w kwestii finansowania metody in vitro, należy przypomnieć negatywną ocenę moralną wszystkich form zapłodnienia pozaustrojowego, ponieważ są one pogwałceniem zasady ochrony życia ludzkiego i sprzeciwiają się wymogowi zachowania integralności osoby ludzkiej - zaznaczył Rytel-Andrianik.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Dodał, że "poważne zastrzeżenia genetyków i neonatologów wskazują na konieczność wspierania leczenia przyczynowego niepłodności i bezpłodności małżeńskiej".

Obecny szef ministerstwa zdrowia Konstanty Radziwiłł wkrótce po objęciu kierownictwa resortu zadecydował o unieważnieniu kolejnej edycji refundacji programu in vitro, który zakończył się w połowie 2016 roku. Na programy dofinansowania tej metody leczenia niepłodności decydują się natomiast niektóre miasta, np. Gdańsk, Bydgoszcz i Częstochowa.(pap)

 [-OFERTA_HTML-]