Jak mówiła na piątkowej (22 kwietnia 2016) konferencji prasowej Izabela Marcewicz, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, chorym dzieciakom czas mija bardzo powoli. Także rodzice, którzy towarzyszą dzieciom w szpitalu, nie wiedzą często, czym oderwać dziecko od myśli o chorobie. Jej zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wspólne czytanie książek, co mają ułatwić Biblioteki Małego Pacjenta, tworzone przez fundację Zaczytani.org.

- Chcemy otoczyć troską dzieci przebywające w placówkach, u których zmiana środowiska uwarunkowana problemami zdrowotnymi, wywołuje stres i strach. Mali pacjenci mogą zabierać książki do domu, a brakujące na półkach egzemplarze uzupełniane są systematycznie przez zaczytaną drużynę - piszą organizatorzy na stronie internetowej.

Agnieszka Pawlak, prezes fundacji Zaczytani.org. przypomniała, że akcja zbierania książkę dla szpitali rozpoczęła się przed trzema laty w Brzegach w województwie opolskim podczas remontu miejscowego szpitala. Podczas spontanicznie zorganizowanej zbiórki zgromadzono wówczas ponad półtora tysiąca książek dla dzieci, co bardzo ucieszyło małych pacjentów. Akcję gromadzenia szpitalnych księgozbiorów rozszerzono na cały kraj.

Czytaj: Skierniewice: szpital wypożycza książki pacjentom>>>

Od trzech lat takie biblioteki powstają nie tylko w szpitalach, ale też w hospicjach i domach dziecka. W całej Polsce działa już ich 268: w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku i w Warszawie. W gromadzeniu książek pomagają biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, uczelnie, urzędy, teatry, muzea, korporacje, instytucje, galerie handlowe. Do tej pory udało się zebrać ponad 150 tysięcy bajek, komiksów, prozy dziecięcej.

Rok temu w Warszawie odbyła się Wielka Zbiórka Książek - podczas miesiąca zgromadzono wówczas przeszło 70 tysięcy tomów, co pozwoliło otworzyć 30 nowych bibliotek w warszawskich szpitalach. W 2016 roku Wielka Zbiórka odbywać się będzie nie tylko w stolicy, ale też w czterech innych miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, i Wrocławiu.

Książki można oddawać od 22 kwietnia do 22 maja 2016. Warszawskich punktów będzie ponad dwadzieścia. Swoje książki będzie można oddawać między innymi  holu głównym Pałacu Kultury, w Zachęcie, w Teatrze Guliwer, w Muzeum Powstania Warszawskiego, w EMPiK-u w Złotych Tarasach. Zostaną one przekazane do 150 nowych bibliotek, które powstaną w medycznych placówkach w całej Polsce. Od czerwca do grudnia 2016 Zaczytani będą odwiedzać szpitale i uroczyście otwierać biblioteki. Towarzyszyć im będą ambasadorowie akcji, między innymi  Anna Dereszowska, Michał Rusinek i Olga Frycz, którzy będą czytać dzieciom bajki.

Zaczytani.org zorganizują również szlak literacki w Warszawie. Postawią dziesięć ławek, kształtem przypominających otwarte książki ozdobione motywami nawiązującymi do klasyki literatury dla dzieci. Pierwsza z "zaczytanych" ławek stanęła  w pierwszy dzień zbiórki, w piątek 22 kwietnia przed Pałacem Kultury, druga w ogrodzie Biblioteki Narodowej. Siedem kolejnych pojawi się w kolejnych tygodniach na Śródmieściu i Pradze Południe. (pap)

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucyjne prawo dziecka do szczególnej opieki zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł