Choć ostateczną decyzję ws. przyszłości starachowickiego szpitala mają podjąć powiatowi radni, zarząd powiatu złożył wniosek o przeprowadzenie referendum wśród pracowników. „Chcemy, by wszystkie osoby uprawnione mogły zabrać w tej sprawie głos i żeby był on znany radzie" - powiedział starosta starachowicki Andrzej Matynia.

Obecnie dług szpitala to ponad 44 mln zł. Według władz powiatu nie powoduje to obecnie problemów z płynnością. "Nie spodziewamy się, że kłopoty będą za miesiąc czy rok, ale w dłuższej perspektywie, jeżeli zmiany nie zostaną wdrożone, możemy się spodziewać poważnych problemów, dlatego musimy działać już teraz" - powiedział starosta starachowicki.

Referendum zakończy się o 19.30. Do tego czasu pracownicy mają okazję wypowiedzieć się, jakie ich zdaniem powinny być dalsze losy szpitala. Mają do wyboru dwa warianty.

Pierwszy zakłada pozostawienie szpitala w dotychczasowej formie „oczywiście uznając, że konieczny jest plan naprawczy, który umożliwi zakładowi w przyszłości poradzenie sobie z ciążącymi zobowiązaniami" - powiedział PAP Matynia.

Drugi wariant to przekształcenie szpitala w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „przy założeniu, że również będą konieczne zmiany, ale w takiej sytuacji kredyt zostaje przejęty przez powiat starachowicki" - wyjaśnił starosta. Dodał, że powiat zwróci się wówczas do ministra zdrowia o udzielenie dotacji. W takiej sytuacji spółka będzie zobowiązana płacić powiatowi czynsz dzierżawny z budynków, którymi dysponuje w takiej wysokości, w jakiej powiat spłacałby raty kredytu - powiedział Matynia. Wariant ten zakłada, że 100 proc. udziałów w nowo powstałej spółce posiadałby powiat starachowicki.

Starosta dodał, że formalnie referendum nie jest zobowiązujące dla radnych, ale chce on, żeby radni wiedzieli, czego chcą pracownicy szpitala.

W komisji ds. przeprowadzenia referendum zasiada m.in. czterech obserwatorów ze starostwa oraz przedstawiciele wszystkich sześciu związków zawodowych działających przy szpitalu. Oficjalne wyniki referendum będą znane najpóźniej w czwartek.

Historia starachowickiego szpitala sięga 1906 roku. W marcu 2009 roku otwarto nową siedzibę placówki, której budowa trwała 27 lat. PZOZ w Starachowicach dysponuje ok. 500 łóżkami.