Wykryty w niedzielę 16 listopada 2014 na fermie kaczek w Yorkshire, w północnej Anglii, wirus jest to pierwszy przypadek ptasiej grypy w Wielkiej Brytanii od 2008 roku. Na fermie trwa ubój 6 tysięcy sztuk drobiu. Wokół fermy wprowadzono strefę ochronną.

- Wiemy, że jest to wirus H5, ale nie N1, który jest wysoce patogenny. Według naszego obecnego stanu wiedzy nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia publicznego - powiedział w poniedziałek 17 listopada 2014 BBC szef brytyjskiej służby weterynaryjnej Nigel Gibbens.

W niedzielę 16 listopada 2014 holenderskie ministerstwo gospodarki podało, że na fermie w Hekendorp, 65 km na południe od Amsterdamu, wykryto patogennego wirusa H5N8, który może przenosić się na ludzi. Na fermie trwa ubój około 150 tysięcy kurczaków.

Czytaj: Ptasia grypa w Holandii i Wielkiej Brytanii >>>

Aby ograniczyć ryzyko zarażenia, władze wprowadziły zakaz transportu drobiu, innych ptaków i jaj, który będzie obowiązywał maksymalnie przez 72 godziny. W promieniu 10 km wokół fermy w Hekendorp może być on przedłużony nawet do 30 dni. Na tym obszarze znajduje się 16 innych ferm, w których wkrótce przeprowadzone zostaną badania.

Holenderskie fermy drobiarskie eksportują corocznie 6 mld sztuk jaj, chociaż nie wiadomo, ile z 697 ferm sprzedaje je za granicę. Trzy czwarte całego eksportu holenderskich jaj przypada na Niemcy. Holandia jest także w Europie jednym z czołowych producentów drobiu.

- To wysoko patogenny szczep dla drobiu. Nie jest niebezpieczny dla ludzi; można się nim zarazić, jeśli ma się bardzo bliski kontakt z drobiem - powiedział rzecznik holenderskiego ministerstwa gospodarki Jan van Diepen.

Ferma w Hekendorp sprzedawała głównie jajka, a nie drób, i to głównie w kraju, choć część swej produkcji wysyłała do Niemiec - powiedział jej właściciel Piet Wiltenburg.

Patogenny szczep H5N8, który dotychczas występował tylko w Azji, na początku listopada 2014 został wykryty w Niemczech.

Czytaj: Niemcy: wybito stado indyków zagrożone wirusem ptasiej grypy >>>

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła we wrześniu 2014 przed nowym, wyjątkowo zaraźliwym szczepem H5N6.(pap)