- Projekt jest, można powiedzieć w pierwszym czytaniu. Musimy przyjąć go na prezydium rządu, porozmawiać z panem ministrem Radziwiłłem, jeżeli projekt zostanie zaakceptowany to w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji i do prac rządowych i parlamentarnych – zapowiedziała.

W połowie 2017 roku - w ocenie Radziwiłła - może wejść w życie ustawa o sieci szpitali. Jak poinformował, w związku z nią "wiele samorządów już zaczyna myśleć o różnego rodzaju rozwiązaniach polegających na konsolidacji albo tworzeniu nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, czyli zupełnie publicznych szpitali, które muszą być podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich obywateli, polskich pacjentów". Minister mówił też, że w minionym roku weszła w życie tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która gwarantuje zachowanie ich publicznego charakteru.

Premier przypomniała, że projektem dotyczącym sieci szpitali zajmie się jeszcze w czwartek 19 stycznia 2017 Komitet Stały Rady Ministrów.
- Jeżeli komitet stały przyjmie ten projekt to najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek ten projekt będzie omówiony przez rząd – wskazała.

Radziwiłł wyjaśnił, że w związku z likwidacją NFZ zostanie utworzony Państwowy Fundusz Celowy, "który będzie zawiadywał pieniędzmi dotyczącymi zdrowia". Wskazał, że środki te będą pochodziły "przede wszystkim z podatków".

- Zwracam uwagę, że składka zdrowotna jest odliczana prawie w całości od podatku, więc ten mechanizm dla obywatela w zasadzie będzie niedostrzegalny - powiedział. Zaznaczył, że projekt ustawy regulującej tę kwestię "ma charakter roboczy"; zapewnił, że niedługo zostanie on zaprezentowany. Dodał, że w tym projekcie znalazła się również propozycja systematycznego podwyższania nakładów na służbę zdrowia.

Premier kolejny raz zapewniła, że nie będzie dymisji ministra zdrowia.
- Pan minister Konstanty Radziwiłł ma w tej chwili naprawdę dużo ważnych spraw do zrealizowania - te projekty ustaw, o których mówiliśmy – powiedziała. - Wolałabym, żeby w polskim parlamencie debata odbyła się na temat tych zmian i tak będę proponować – dodała. Szydło podkreśliła, że Polacy czekają na reformy w służbie zdrowia. "

 [-DOKUMENT_HTML-]

Radziwiłł powiedział też, że ustawa wprowadzająca narodową służbę zdrowia zagwarantuje każdemu obywatelowi dostęp do opieki zdrowotnej, bez pytania o ubezpieczenie. Prace nad tą ustawą dobiegają końca. Według ministra nowe regulacje wprowadzą "po pierwsze i najważniejsze - powszechny dostęp wszystkich obywateli i legalnych rezydentów, kiedy tego potrzebują" do opieki zdrowotnej. Bez pytania, "czy są ubezpieczeni, czy i na jakiej podstawie mają prawo do korzystania z publicznego systemu. Wszyscy będą do tego uprawnieni, system będzie finansowany z budżetu państwa". (pap)