Park buduje spółka Kardio-Med Silesia, której udziałowcami są: Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (74 procent udziałów), miasto Zabrze (25 procent udziałów) oraz Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu (1 procent).

- Ta inicjatywa potwierdza, że Zabrze to miasto nauki i medycyny, otwarte na innowacje – podkreśliła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka–Szulik.

Ośrodek ma być gotowy w drugim kwartale 2015 roku. Koszt inwestycji to 29 mln zł, z czego ponad 14 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, w ramach priorytetu „Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość”.
- Plany naszej działalności wpisują się w obecne priorytety Unii Europejskiej – będziemy prowadzić innowacyjne badania z naciskiem na ich komercjalizację” – powiedział prezes spółki Kardio-Med Silesia Adam Konka.

W parku znajdą się między innymi Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej i Izolowanych Tkanek i Narządów, Laboratorium Testowo-Wdrożeniowe Nowych Technologii i Urządzeń Medycznych, Laboratorium Genomiki, Laboratorium Robotyki i Symulacji Szkoleniowej oraz Platformy Transferu Wiedzy i Edukacji. Szefem naukowym parku jest specjalista w dziedzinie nanomedycyny profesor Marek Radomski.

Jak poinformował Konka, ośrodek już pozyskał grant na badania z zakresu telemedycyny – chodzi o zdalny monitoring parametrów życiowych pacjenta.

Podczas poniedziałkowej uroczystości podpisano też porozumienie o współpracy między spółką Kardio-Med Silesia, Śląskim Centrum Chorób Serca i Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Dwie ostatnie instytucje są partnerami strategicznymi parku.

- To ważny etap w rozwoju branży medycznej w województwie śląskim, który otwiera nowe perspektywy, zwłaszcza w zakresie działalności badawczo-naukowej. Cieszę się, że będziemy częścią tego przedsięwzięcia” – podkreślił rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki. (pap)