W środę 31 grudnia 2014 wieczorem NFZ poinformował, że od 1 stycznia 2015 świadczenia POZ będą udzielane w 299 miejscach na terenie województwa. Według stanu na godzinę 18.00 usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej nie będą udzielane w 171 punktach na Pomorzu. Najwięcej placówek, które nie będą udzielać pomocy, jest na terenie powiatów: lęborskiego, wejherowskiego, gdańskiego i bytowskiego oraz z Gdańska, Gdyni i Słupska.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: umowy na 2015 rok podpisało 74 procent lekarzy POZ >>>

Gdański oddział NFZ dyżuruje w środę 31 grudnia 2014 do północy i w czwartek od godz. 9 do 20, więc można się spodziewać kolejnych podmiotów, które podpiszą aneksy do umów o świadczeniu POZ. Według informacji NFZ, tylko w ciągu półtorej godziny w środę po południu, liczba miejsc, w których świadczone będą usługi POZ wzrosła o 17.

Rzecznik prasowy gdańskiego NFZ Mariusz Szymański poinformował, że po południu spośród 295 świadczeniodawców POZ w województwie pomorskim, Fundusz podpisał aneksy z 155-oma, świadczącymi usługi w 248 miejscach.

Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia (należącego do Federacji Porozumienie Zielonogórskie), poinformował, że aneksów do umów z NFZ nie podpisało około 140 podmiotów świadczących usługi POZ w Pomorskiem.
- Tyle aneksów, które powinny trafić do NFZ leży na moim biurku - dodał. Przyznał, że około 10 podmiotów, głównie zarządzanych przez lokalne samorządy, zdecydowało się zabrać swoje aneksy i je podpisać z NFZ.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Szymański zapewnił, że w Nowy Rok podstawowa opieka zdrowotna będzie zapewniona jak w dzień świąteczny i w godzinach nocnych.
- Pierwszy kryzysowy dzień to będzie piątek, 2 stycznia 2015. Następny to poniedziałek, 5 stycznia 2015 - dodał.

Rzecznik ocenił, że do wzrostu liczby świadczeniodawców, którzy zdecydowali się podpisać aneksy, mogła się przyczynić zapowiedź ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, że od 1 stycznia 2015 wszystkie umowy będą podpisywane na warunkach nowej ustawy. Natomiast lekarze, jeśli będą chcieli pracować w systemie publicznym w kolejnym roku, będą musieli ponownie zebrać deklaracje pacjentów.

Pomorski oddział NFZ opublikował na swojej stronie http://www.nfz-gdansk.pl/ listy przychodni, które po 1 stycznia 2015 roku będą przyjmowały pacjentów na dotychczasowych zasadach oraz tych, które nie podpisały aneksów. Na stronie pomorskiego NFZ zamieszczono również informacje dla pacjentów, którzy po 1 stycznia 2015 roku nie będą mogli skorzystać z opieki swojej dotychczasowej przychodni. Fundusz informuje, że te osoby mogą uzyskać pomoc w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbach przyjęć szpitali, a także w placówkach realizujących świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. 

Listy tych placówek są także opublikowane na stronie pomorskiego NFZ. Pomorski oddział uruchomił specjalną całodobową bezpłatną infolinię o numerze 800-007-796. Można tam uzyskać informację, gdzie udać się po podstawową pomoc lekarską po 1 stycznia 2015 roku.

W poniedziałek 29 grudnia 2014 fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku. PZ zapowiedziało, że po 1 stycznia 2015 lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów, co oznacza, że w całej Polsce może być zamkniętych około 40 procent z nich. Najwięcej gabinetów ma być zamkniętych w województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. Tam do PZ należy ponad połowa lekarzy.(pap)