Zadłużenie wszystkich jednostek pozostaje jednak na poziomie około 200 mln zł. To głównie stare zobowiązania, długoterminowe kredyty, kredyty z Agencji Rozwoju Przemysłu i pieniądze pożyczone z budżetu województwa - wyjaśniła dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Katarzyna Zajkowska. Najbardziej zadłużony jest szpital wojewódzki w Białymstoku, który ma około 98-99 mln zł długów.

Jak mówił na konferencji prasowej odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk, zadłużenie wszystkich jednostek spada z roku na rok. W 2014 roku zobowiązania zmniejszyły się o 11,4 mln zł, a tzw. zobowiązania wymagalne o 3,1 mln zł. Od 2013 roku wszystkie placówki zdrowotne samorządu regionu notują dodatnie wyniki finansowe.

Czytaj: Podlaskie: szpitale wojewódzkie na plusie, ale z długami >>>

Z NFZ 13 jednostek ochrony zdrowia prowadzonych przez samorząd województwa podlaskiego (między innymi Białostockie Centrum Onkologii, trzy szpitale wojewódzkie: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, szpital psychiatryczny w Choroszczy, trzy stacje pogotowia ratunkowego, ośrodki opieki paliatywnej, rehabilitacyjnej, medycyny pracy), w 2014 roku miały z NFZ na świadczenia 505,2 mln zł. To około jednej trzeciej wszystkich pieniędzy, które w 2014 roku miał na świadczenia podlaski NFZ ( blisko 1,5 mld zł) - poinformował Dyjuk.

Urząd Marszałkowski podsumował, że w latach 2010-2015 na inwestycje w szpitalach, z budżetu województwa przeznaczono 204,1 mln zł. 125,4 mln zł z tej kwoty wydano bezpośrednio na inwestycje, natomiast suma 78,6 mln zł trafiła na wkłady własne placówek do projektów, z których zdobywały na inwestycje pieniądze z UE. Bogdan Dyjuk powiedział, że łącznie w latach 2007-2015 na wszystkie inwestycje ( modernizacje, zakupy sprzętu medycznego) wydano 451,7 mln zł. Zauważył, że dla porównania około pół miliarda złotych kosztowała budowa nowych obiektów najbardziej specjalistycznego szpitala w regionie - Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dla dorosłych, który nadzoruje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Inwestycja jest w całości sfinansowana z budżetu państwa. Dyjuk powiedział, że ta "dysproporcja" pokazuje jak duże pozostają wciąż potrzeby inwestycyjne szpitali w regionie.

 

W 2015 roku wśród najważniejszych inwestycji znalazł się między innymi pierwszy etap rozbudowy Białostockiego Centrum Onkologii ( 51,05 mln zł),rozbudowa obiektów szpitala wojewódzkiego w Białymstoku na potrzeby ginekologii i położnictwa ( 26,2 mln zł), oraz innych budynków tego szpitala (17,5 mln zł). W szpitalu wojewódzkim w Łomży do końca roku ma zostać wyposażona przebudowana już stacja dializ ( 3,4 mln zł). W szpitalu wojewódzkim w Suwałkach kosztem 5,3 mln zł modernizowany jest oddział pediatryczno-neonatologiczny. 58,8 mln zł ma kosztować system informatyczny e-zdrowie. Dyjuk powiedział, że ma być gotowy w najbliższych tygodniach. Szpitale zdobyły też 14,8 mln zł na inwestycje w odnawialne źródła energii( solary, pompy ciepła, fotowoltaikę), by oszczędzać na kosztach energii.(pap)