W tym dniu wszyscy odwiedzający dworce będą mogli za darmo nauczyć się między innymi jak skutecznie pomóc drugiej osobie. W programie Fundacji WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować" biorą udział dzieci ze szkół podstawowych i to właśnie one, przy wsparciu doświadczonych instruktorów, będą prowadzić szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsze szkolenia zostaną przeprowadzone w środę 18 lutego 2015 roku na 10 dworcach, między innymi w Elblągu, Gdyni Głównej, Legnicy, Poznaniu Głównym, Przemyślu Głównym, Skierniewicach, Świebodzicach, Terespolu, Wałbrzychu Miasto i Wrocławiu Głównym.

Następne zajęcia odbywać się będą w kolejnych miesiącach 2015 roku. W sumie akcja zostanie przeprowadzona na 40 dworcach w całym kraju, zarówno na największych stacjach, jak też w mniejszych miejscowościach. Szczegółowy harmonogram i listę dworców, na których będą prowadzone zajęcia, można znaleźć na stronie http://www.przewozyregionalne.pl.

Czytaj: Milion ludzi rocznie można uratować dzięki pierwszej pomocy >>>


- Cieszy nas, że akcja "Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste" odbywa się na dworcach kolejowych, gdzie kwestie bezpieczeństwa osobistego są szczególnie istotne. Udzielanie pierwszej pomocy w miejscach, gdzie jednocześnie przebywa wiele osób, wydawać się może prostym zadaniem, często jednak okazuje się, że obawiamy się podjąć akcję ratunkową, która może ocalić życie chorej lub poszkodowanej osoby. Dzięki wspólnej akcji WOŚP, PKP S.A. oraz Przewozów Regionalnych, chcemy przekonać podróżnych, że ratowanie życia, szczególnie w pierwszych chwilach po zajściu niespodziewanego zdarzenia, nie wymaga specjalistycznych lekarskich umiejętności, a skutecznie oddala niebezpieczeństwo poważnych powikłań – powiedział prezes Fundacji Grupy PKP Paweł Wojciechowski.

Fundacja WOŚP podkreśla, że gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie.

Program „Ratujemy i Uczymy Ratować" realizowany jest od 2006 roku, a jego głównym założeniem jest upowszechnianie wiedzy wśród najmłodszych – uczniów początkowych klas szkół podstawowych – o najważniejszych czynnościach ratujących życie.

Do tej pory programem objętych jest blisko 27 tysięcy nauczycieli z ponad 12 tysięcy szkół. Stanowi to - jak podkreśla WOŚP - 91 procent wszystkich szkół podstawowych w Polsce.

Szkoły przystępują do programu dobrowolnie; fundacja przekazała im bezpłatnie już ponad 65 tysięcy fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Dzięki programowi ponad 2 mln dzieci zna zasady udzielania pierwszej pomocy. 

Od dwóch lat, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada w październiku, WOŚP wspólnie z uczestnikami programu podejmuje próbę pobicia rekordu w liczbie osób prowadzących jednocześnie resuscytację. W ostatniej takiej akcji w całej Polsce uczestniczyło ponad 61 tysięcyosób.(pap)