Oznacza to, że sytuacja w regionie przez ostatnią dobę zmieniła się w niewielkim stopniu. Opolski NFZ do północy ze środy na czwartek (31 grudnia 2014/1 stycznia 2015) miał podpisanych 34 procent umów (łącznie 62 umowy). Podczas czwartkowego dyżuru w opolskim oddziale Funduszu, który trwał od rana do północy, doszło kolejnych sześć umów z placówkami POZ.

Ostatecznie - jak poinformowała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk - do północy z czwartku na piątek spośród 183 placówek w regionie umowy w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej podpisało 68 podmiotów.

 

Kolejne dane dotyczące sytuacji związanej z podpisywaniem umów oraz zabezpieczeniem dostępu do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej mają być podane podczas konferencji prasowej, którą opolski NFZ zapowiedział na piątek 2 stycznia 2015 na godz. 11.

Cyganiuk zaznaczyła, że tam gdzie lekarze nie podpisali umów z NFZ, opiekę pacjentom będą zapewniać w kolejnych dniach szpitalne oddziały ratunkowe (SOR-y), izby przyjęć oraz placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Z tymi placówkami podpisano 42 umowy na zastępstwo.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

- W każdym powiecie mamy umowę ze szpitalem albo na izbę przyjęć, albo na SOR. Są też umowy z nocną i świąteczną opieką medyczną, która normalnie pracuje w godz. 18-8, a w wyniku porozumień będzie otwarta również w pozostałych godzinach - powiedziała Cyganiuk.

Pacjenci będą też mogli udać się do tych lekarzy rodzinnych, którzy będą mieli podpisaną umowę z NFZ. Opolski oddział NFZ uruchomił całodobową infolinię (77 54 95 31077 54 95 310). Wszelkie informacje umieszczane są również na stronie internetowej opolskiego NFZ (www.nfz-opole.pl).(pap)


Więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 można przeczytać tutaj: www.zdrowie.abc.com.pl Free via Skype