Konferencję zorganizowano w Światowym Dniu Walki z Rakiem.

Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Krzysztof Warzocha podkreślał, że ośrodki leczenia onkologii zamiast współpracować konkurują ze sobą o większe pieniądze w ramach kontraktów z NFZ.

W ocenie prof. Warzochy, problemem nie jest wysokość środków przekazywanych na onkologię - które w ostatnich latach wzrosły czterokrotnie - ale ich wykorzystywanie. Dyrektor instytutu, odnosząc się do kwestii ewentualnego zaniesienia limitów świadczeń w onkologii, podkreślił, że trzeba się zastanowić, czy nie powinno ono dotyczyć tylko ośrodków wysokospecjalistycznych.

Prof. Warzocha uważa, że finansowanie ośrodków onkologicznych powinno być oparte o stopień ich referencyjności - więcej pieniędzy powinno trafiać do placówek, które mają lepsze wyniki leczenia. Zaproponował, by została utworzona Krajowa Rada ds. Onkologii i Hematologii przy Ministerstwie Zdrowia i Narodowy Instytut Onkologii. Instytucje te między innymi miałyby wydawać certyfikaty dotyczące referencyjności lecznic.

Zdaniem dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy Zbigniewa Pawłowicza, zniesienie limitów świadczeń w całej onkologii nie jest możliwe, powinno być ono ograniczone jedynie do ośrodków zapewniających na wysokim poziomie leczenie kompleksowe.

Pawłowicz, jako pierwszy szef Centrum Onkologii, przed kilkoma dniami podjął decyzję o uwolnieniu limitów świadczeń wynikających z kontraktów na pierwszy kwartał 2014 r. Decyzja ta w porozumieniu z dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ma skrócić oczekiwanie na leczenie. Dotyczy to jednak chorych z rozpoznaną już chorobą nowotworową, u których wskazuje na to badanie histopatologiczne.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podkreślał, że w ostatnich latach poprawił się dostęp do leczenia onkologicznego, na co wpływ miał wzrost finansowania, który umożliwił między innymi  zakup nowoczesnego sprzętu. Wiceminister przypomniał, że realizowany był Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dodał, że w wykrywaniu nowotworów muszą mieć także udział lekarze medycyny rodzinnej.

Radziewicz-Winnicki ocenił, że w dyskusji nad zniesieniem limitów trzeba zwrócić uwagę na efektywność i jakość leczenia.

P.o. prezes NFZ Marcin Pakulski, mówiąc o kwestii limitowania świadczeń, podkreślał, że liczba pieniędzy, którą dysponuje Fundusz, jest ograniczona. 

 

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w styczniu, że za kilka tygodni przedstawi propozycje rozwiązań dotyczące onkologii. Przy MZ powstał zespół ekspertów, który ma przygotować propozycję zmian. Także w styczniu premier Donald Tusk zapowiedział intensywne prace nad zmianami w onkologii. (pap)