Wezmą w nim udział czołowi naukowcy i eksperci ds. zdrowia publicznego z Polski i zagranicy, zajmujący się problematyką nikotyny.

- To pierwsze tego rodzaju spotkanie, organizowane w Polsce, bo dostrzeżono ciekawe projekty badawcze prowadzone w naszym kraju, we współpracy z renomowanymi ośrodkami za granicą, a także ich wyniki – powiedział eden z organizatorów i prelegentów forum profesor Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Będzie poświęcone nikotynie w różnych aspektach, między innymi kwestii jej toksyczności, wpływu na procesy nowotworowe, mechanizmu uzależnienia, czy jej zastosowania w medycynie, które nie ogranicza się tylko do nikotynowej terapii zastępczej dla osób, które chcą rzucić palenie – dodał.

Choć – jak zaznaczył naukowiec – o badanej od dziesięcioleci nikotynie wiadomo już niemal wszystko, to wciąż wśród środowisk medycznych krąży wiele fałszywych przekonań na jej temat, podważonych najnowszymi wynikami badań.

- Jedno z nich dotyczy rakotwórczości nikotyny. Tymczasem opublikowana w ubiegłym roku metaanaliza dotychczasowych danych pokazuje, że nie ma żadnych dowodów na to, aby była induktorem powstawania zmian nowotworowych. Są natomiast doniesienia i pewne dowody, że może wspomagać ten proces – kiedy jest już nowotwór, zażywanie jej może przyśpieszyć jego rozwój. Taki jest stan wiedzy na dzień dzisiejszy – wyjaśnił profesor Sobczak.

Konferencja będzie się składała z sesji anglojęzycznej, prowadzonej przez organizatora konferencji, prof. Gerry’ego Stimsona - emerytowanego profesora London School of Hygiene & Tropical Medicine, jednego z dyrektorów brytyjskiej organizacji Knowledge Action Change, działającej na rzecz opartej na dowodach polityki dotyczącej uzależnień. Sesję polskojęzyczną poprowadzi prof. Sobczak.

Nikotyna to toksyczna substancja, zawarta w liściach tytoniu szlachetnego. Przyjmowana podczas palenia papierosów lub w innych postaciach, jak tytoń do żucia, czy papierosy elektroniczne, szybko uzależnia. Łączy się bowiem z receptorami acetylocholinergicznymi w mózgu, co powoduje wyrzut wielu neuroprzekaźników, przede wszystkim dopaminy – substancji wywołującej u człowieka uczucie zadowolenia, satysfakcji i spełnienia.

- Po zapaleniu 1-2 papierosów nikt nie wpadnie w nałóg, ale jeśli to będzie trwało przez kilka dni, to organizm przyzwyczaja się do zwiększonej ilości dopaminy. Nawet jeśli przestaje palić, to organizm już sobie zapamiętał, że może mieć więcej dopaminy. Tak powstaje nałóg - muszę zapalić, bo będę się lepiej czuł – wyjaśnił profesor Sobczak.

Nikotyna działa również pobudzająco. Negatywnie wpływa na układ sercowo –naczyniowy – podwyższa ciśnienie, pogarsza profil lipidowy – obniżając stężenie tzw. dobrego cholesterolu – HDL, a podwyższając złego – LDL. Podwyższa też poziom markerów stanu zapalnego w organizmie.

Organizm broni się, rozkładając nikotynę do jej metabolitów i wydalając je z moczem. Są badania wskazujące na pozytywne działanie nikotyny – wskazały, że palacze rzadziej zapadają na choroby neurodegeneracyjne, np. na chorobę Parkinsona.

- Nie znaczy to oczywiście, że należy palić, by uniknąć tej choroby – pamiętajmy, że w tradycyjnych papierosach występuje 5 tys. 600 różnych związków, być może to, że palacze rzadziej zapadają na Parkinsona, powoduje inny czynnik – zaznaczył profesor Sobczak. (pap)