"Kontrole wykazały, że nie jest to zjawisko sporadyczne. Takich przypadków było ponad 400 w regionie" - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka świętokrzyskiego NFZ Beata Szczepanek. Według NFZ większość przypadków to próba otrzymania zapłaty za niewykonane świadczenie.

178 przypadków dotyczyło pokrywania się terminu wizyt chorych przebywających w szpitalach, a wykazywanych także w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Częste były też przypadki pokrywania się wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i podstawowej opieki zdrowotnej.

Placówki, które nie przyjęły pacjentów, a wykazały ich w raportach, nie otrzymały zapłaty za świadczenia. "Były też przypadki placówek, gdzie notorycznie wykazywały pacjentów, których faktycznie nie przyjmowały. Tym zostały wręczone mandaty" - powiedziała Szczepanek. Zdarzało się również, że taka sytuacja była wynikiem jedynie pomyłki w dacie zapisania wizyty.

Nieprawidłowości wykazano w kilkudziesięciu placówkach. Nie stwierdzono jednak fałszowania dokumentacji medycznej.

Jak powiedziała Szczepanek, takie pomyłki łatwo zweryfikować, gdyż kontrolerzy NFZ nie opierają się jedynie na sprawozdaniach placówek, ale dokładnie sprawdzają dokumentację medyczną, na podstawie której mogą stwierdzić, czy dana wizyta się odbyła, czy też nie.

"Logiczne jest, że jeżeli chory leży w szpitalu ze skomplikowanym złamaniem nogi, nie może być w tym czasie z wizytą u ginekologa. Nie pójdzie też do lekarza POZ, by ten zapisał mu leki na nadciśnienie" - powiedziała Szczepanek.

Dane z kontroli pochodzą z okresu od stycznia do kwietnia 2013 roku. NFZ zapowiada kolejne kontrole.

Według NFZ takie przypadki pomoże wyeliminować Zintegrowany Informator Pacjenta, który najprawdopodobniej zacznie działać na przełomie czerwca i lipca. Dzięki niemu chory przez internet będzie mógł sam sprawdzić, za jakie leczenie, wizyty czy leki zapłacił za niego NFZ.