Celem debaty była prezentacja stanowisk i wymiana poglądów w sprawie, w której linie podziału przebiegają w poprzek klubów parlamentarnych. Przyjęcie ustawy planowane jest na jesień 2015 roku. W 5-godzinnej debacie głos zabrało blisko pół setki parlamentarzystów.

- Rozpoczynamy prace nad chyba najbardziej ambitnym projektem tej kadencji parlamentu - powiedział szef Bundestagu Norbert Lammert, otwierając dyskusję.

Parlamentarna debata przebiegała w wyjątkowo spokojnej i godnej atmosferze. Wielu posłów nawiązywało do osobistych doświadczeń życiowych.

Czytaj także: Problemy biomedyczne uregulowane na płaszczyźnie ochrony praw człowieka >>>

Minister zdrowia Hermann Groehe (CDU) podkreślił, że jest zwolennikiem zakazu eutanazji przy asyście lekarza. Jak podkreślił, większość lekarzy podziela jego pogląd. Zaznaczył, że już obecnie prawo pozwala na nieprzedłużanie w nieskończoność życia śmiertelnie chorego. Dozwolone jest też podanie środków przeciwbólowych, nawet jeśli mają one efekt skracający życie. Jego zdaniem należy skoncentrować się na rozbudowie sieci hospicjów i poprawie ich pracy.

- Choroba i śmierć były w moim domu zawsze obecne - mówił w bardzo emocjonalny sposób poseł CDU Michael Brand. Ostrzegł przed uchwaleniem przepisów, które "otworzą drzwi" do eutanazji. Kathrin Vogler z Lewicy powiedziała, że "śmierć nie może być łatwo dostępną usługą". Jej klubowy kolega Matthias Birkwald wspomniał o swoim zmarłym dwa lata temu młodszym bracie, który chociaż "miał nowotwór mózgu, nigdy nawet nie pomyślał o tym, żeby ze sobą skończyć".

Grupa posłów CDU i SPD wraz z wiceprzewodniczącym Bundestagu Peterem Hintze chce zezwolić lekarzom na pomoc w samobójstwie nieuleczalnie chorego pacjenta.

- Człowiek umierający musi móc sam zdecydować, czy jest w stanie znieść dalsze cierpienia - powiedział deputowany CDU. Ochrona życia nie może jego zdaniem oznaczać "państwowego przymusu cierpienia". Hintze i jego zwolennicy uważają, że obecne przepisy regulujące kompetencje lekarza są niespójne. Część izb lekarskich akceptuje pomoc lekarza w eutanazji, inne odbierają w takich przepadkach lekarzom prawo do wykonywania zawodu. Chadecy i socjaldemokraci nie godzą się jednak na działalność w Niemczech firm oferujących "śmierć na życzenie". 

Takich obiekcji nie ma grupa posłów Zielonych i Lewicy. Organizacje oferujące pomoc w samobójstwie nie mogłyby osiągać zysków komercyjnych. Warunkiem jest też "suwerenna decyzja pacjenta" w sprawie śmierci.

Obowiązujące obecnie prawo zakazuje udzielania "aktywnej pomocy" w śmierci poprzez wykonanie zastrzyku lub w inny sposób powodujący szybką śmierć. Natomiast samobójstwo nie jest karalne.

Dyskusję o eutanazji wywołała działalność placówek w Szwajcarii czy Belgii, oferujących "śmierć na życzenie". Możliwość popełnienia samobójstwa oferuje też firma założona przez byłego ministra sprawiedliwości Hamburga Rogera Kuscha. Z tych ofert coraz częściej korzystają także obywatele Niemiec.

Z powodów historycznych Niemcy nie używają terminu "eutanazja", zastępując go słowem "Sterbehilfe" czyli "pomoc przy śmierci". W czasach III Rzeszy naziści zabijali masowo ludzi uznanych za małowartościowych, określając tę zbrodniczą politykę mianem eutanazji. (pap)