Rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros poinformowała, że Fundusz przeanalizował wykonanie umów po 1 kwartale 2014 roku w placówkach sąsiadujących z powiatem częstochowskim i sprawdził, jaki jest dostęp do świadczeń zdrowotnych.

- Uznaliśmy, że jest konieczność szerszego zabezpieczenia dostępu do świadczeń w ramach leczenia szpitalnego dla pacjentów z tego terenu - dodała.

Oferty można składać do 19 maja 2014, rozstrzygnięcie postępowania zostanie ogłoszone 16 czerwca 2014.

Umowa obowiązywać będzie od 1 lipca do 31 grudnia 2014 roku Kontrakt ma opiewać na około 7 mln zł.

Zaprzestanie działalności przez szpital w Blachowni wywołało wiele emocji. Protestowała częstochowska „S”, zwracając uwagę na trudną sytuację pracowników szpitala oraz pacjentów zmuszonych do szukania opieki medycznej dalej od domu. Opozycyjni radni powiatu częstochowskiego próbowali w związku z tą sprawą odwołać starostę Andrzeja Kwapisza – bez powodzenia.

Według NFZ dotychczasowi pacjenci placówki w Blachowni trafili do sąsiednich szpitali i przychodni, położonych w odległości kilkunastu kilometrów. Fundusz odnotował w tych placówkach wzrost liczby wykonanych świadczeń.

Nowy dzierżawca wyremontował i wyposażał placówkę, przygotowując ją do kontraktowania.
- Szpital jest gotowy, czeka na pacjentów. Cieszymy się z takiej decyzji NFZ – dzięki niej mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do opieki medycznej – powiedziała rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron.(pap)