Jak poinformowało w poniedziałek 3 listopada 2014 ministerstwo, program szkoleń przewiduje tematy z zakresu profilaktyki, diagnostyki onkologicznej, leczenia i opieki nad pacjentami po leczeniu onkologicznym.

Podczas spotkań poruszone zostaną także tematy dotyczące stanów nagłego zagrożenia w onkologii, zasad pomocy psychologicznej oraz zasad przekazywania informacji chorym i ich rodzinom.

Ministerstwo zapewnia, że szkolenia poprowadzą onkolodzy z wieloletnim stażem.Szkolenia będą się odbywały w Centrum Onkologii w Warszawie według harmonogramu dla poszczególnych województw. Koszty dojazdu pokrywa MZ.

Rzecznik resortu Krzysztof Bąk powiedział, że szkolenie to wspólna inicjatywa resortu i Instytutu a jego program przygotowali eksperci z Centrum Onkologii.

- To szkolenie dla wszystkich lekarzy, którzy się zgłoszą - wyjaśnił Bąk i dodał, że nie ma limitu miejsc.

Jak zaznaczył, jest to kolejna inicjatywa szkoleniowa z tematyki onkologicznej, realizowana niezależnie od zapowiadanego przez ministerstwo szkolenia w ramach „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych”, na realizację którego nie rozstrzygnięto jeszcze konkursu.

Rzecznik resortu zapewnił, że lekarze POZ mogą wziąć zarówno w szkoleniu organizowanym przez Centrum Onkologii jak i szkoleniach, które zostaną zorganizowane w ramach narodowego programu.

Formularz zgłoszeniowy dla lekarzy zainteresowanych udziałem w szkoleniu w COI dostępny jest na stronie resortu.

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w roku 2014 i 2015 zaplanowano szkolenia z zakresu onkologii dla co najmniej 10 tysięcy lekarzy POZ. Mają one poprawić ich wiedzę między innymi z zakresu diagnostyki onkologicznej i zasad kierowania na leczenie.

Czytaj: Opolskie: rozpoczną się szkolenia dotyczące pakietu onkologicznego >>>

Od połowy października szkolenia dotyczące technicznych aspektów wprowadzenia pakietu onkologicznego prowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ chce przeszkolić lekarzy POZ między innymi w zakresie ścieżki prowadzenia pacjenta, wyznaczonych w niej terminów, opieki, jaką należy w ramach pakietu objąć pacjenta, czy kwestii rozliczeń.

Od stycznia 2015 roku w życie mają wejść rozwiązania z pakietu onkologicznego, które zakładają wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych oraz opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym. (pap)

Czytaj także: Pakiet kolejkowy i onkologiczny za dwa miesiące >>>