Badanie i zabieg z użyciem laparoskopu przeprowadza się przez niewielkie nacięcia w powłokach brzusznych w okolicy pępka.

Nowy zestaw laparoskopowy uzupełni sprzęt, który posiada już szpital św. Trójcy, zwiększy też możliwości diagnostyczne i zabiegowe placówki. Jak zapewnia płocki Urząd Miasta, leczenie z wykorzystaniem nowego urządzenia będzie odbywać się teraz szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Według konsultanta ds. medycyny w zakresie ginekologii i położnictwa w szpitalu św. Trójcy Tadeusza Żurawika, w 2011 r. przeprowadzono w placówce 131 operacji metodą laparoskopii, a w pierwszym półroczu tego roku wykonano ich już ponad 100.

Nowy laparoskop posiada m.in. wysokiej jakości kamerę medyczną, której obraz pozwala na bardziej precyzyjne wykonywanie skomplikowanych zabiegów. Nowa optyka umożliwia wykonywanie zabiegów szybciej i pewniej.

Zestaw wyposażony jest także w morcelerator, dzięki któremu operujący może usuwać z jamy brzusznej duże zmiany bez konieczności przecinania powłok brzusznych. Podczas operacji obraz jest przesyłany na dodatkowy monitor. Może być zapisywany i wykorzystywany później do celów dydaktycznych.

Szpital św. Trójcy w Płocku, jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV.

W 2003 r. rada miasta Płocka podjęła decyzję o utworzeniu w szpitalu św. Trójcy spółki na bazie istniejącego wówczas samodzielnego publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Proces restrukturyzacji rozpoczął się w 2004 r. W 2005 r. Zgromadzenie Wspólników Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej sp. z o.o. podjęło decyzję o utworzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej". W tej formule placówka świadczy usługi medyczne od stycznia 2007 r. (PAP)

mb/ eaw/