Jak powiedziała PAP rzecznik lubuskiego NFZ, najwięcej zgłoszeń było rano. ,,Instruowaliśmy pacjentów, że te recepty muszą być honorowane w aptekach, że refundowane leki im przysługują, jeśli są ubezpieczeni- dodała Malcher-Nowak.

Można powiedzieć, że wśród wszystkich dzisiejszych recept ok. 30 procent to te z pieczątką ,,Refundacja do decyzji NFZ- powiedziała kierownik apteki Strywald przy ul. Łużyckiej w Gorzowie, Joanna Piwońska. Dodała, że recepty z pieczątką realizowane są za najniższą możliwą zniżkę, jeśli pacjenci mają ze sobą legitymację ubezpieczeniową. Jak stwierdziła, większość recept wypisywana jest jednak prawidłowo.

W grudniu 2011 r. prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze wydało stanowisko, w którym wyraziło poparcie dla protestu w sprawie zapisów ustawy refundacyjnej i rozporządzenia dotyczącego wystawiania recept lekarskich. Rekomendowało w nim swoim członkom poparcie dla protestu w formie wypisywania recept z pieczątką Refundacja do decyzji NFZ.

Jak poinformował PAP prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gorzowie Jacek Zajączek, ta izba na razie wstrzymała się od wydania takiego stanowiska, jednak nie zamierza wyciągać żadnych konsekwencji wobec lekarzy, którzy zdecydują się na wypisywanie recept z pieczątką Refundacja do decyzji NFZ. Nieformalnie popieramy protest, sam mam taką pieczątkę - powiedział PAP Zajączek.

Pacjent, któremu od 1 stycznia 2012 roku apteka odmówi realizacji prawidłowo wystawionej recepty, powinien kontaktować się z lubuskim NFZ pod numerem tel. 68 328 77 77. Pod tym numerem można uzyskać informację o najbliższych aptekach, w których będzie mógł wykupić refundowane leki. (PAP)

mrd/ abr/ gma/