- W naszym województwie w tym zakresie niewiele się zmienia, ponieważ ta opieka zorganizowana była właśnie w większości przy szpitalach. Zmieni się tylko miejsce udzielania świadczeń w Gorzowie Wielkopolskim – powiedziała Joanna Branicka z Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 1 października 2017, od godziny 8.00 w Gorzowie Wielkopolskim świadczenia w tym zakresie będą udzielane przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki przy ulicy Dekerta 1. Lecznica przejmie ten zakres usług od Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Branicka przypomniała, że w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza rodzinnego czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.

Wykaz placówek realizujących te świadczenia w woj. lubuskim od 1 października br. znajduje się na stornie internetowej lubuskiego oddziału NFZ. Oddział ten od 29 września do 2 października 2017 roku ruchomił także całodobowy dyżur telefoniczny dla pacjentów pod nr 68 328 76 76.

W niedzielę 1 października 2017 roku wchodzą w życie przepisy ustawy, która tworzy system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli „sieć szpitali”. Szpitale ujęte w sieci mają także zabezpieczać nocną i świąteczna opiekę zdrowotną. (pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]