Jak poinformowała na piątkowej (2 stycznia 2015 roku) konferencji dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Jolanta Kręcka, w ciągu ostatnich dwóch dni udało się w takim stopniu opanować sytuację, że zabezpieczenie POZ dla pacjentów w Łódzkiem można uznać za wystarczające, mimo że nie wszystkie gabinety zostały otwarte, a umowy zostały podpisane przez 86 procent lekarzy.

- W piątek także będziemy pracować do północy - zapowiedziała.

W powiatach: brzezińskim, łaskim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, pabianickim, poddębickim, rawskim, skierniewickim (również w Skierniewicach), zduńskowolskim, zgierskim pacjenci leczą się jak dotąd, ponieważ tam podpisano wszystkie umowy z poradniami POZ.

Na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj więcej; www.zdrowie.abc.com.pl

W pozostałych powiatach sytuacja jest dynamiczna. Starosta powiatu łowickiego Krzysztof Figat dopiero w piątek 2 stycznia 2015 rano dowiedział się, że zamiast zapowiadanych czterech poradni w mniejszych miejscowościach na terenie powiatu, nieczynna będzie tylko jedna: w Łyszkowicach.

- Większość pacjentów w powiecie ma zapewnioną opiekę, w szpitalu w Łowiczu przygotowana jest izba przyjęć i gabinety nocnej pomocy lekarskiej. Informacji o najbliższych otwartych poradniach udzielają wójtowie - podkreślił.

Starosta łowicki deklaruje także pilne utworzenie poradni POZ w szpitalu w Łowiczu. Problemy z uzyskaniem pomocy mogą mieć pacjenci w Piotrkowie, Wieluniu, w powiecie tomaszowskim.

 

W Piotrkowie Trybunalskim umów nie podpisało 10 z 15 gabinetów POZ. Pacjenci mogą skorzystać z pomocy lekarskiej w szpitalu powiatowym i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) w wojewódzkim szpitalu im. Kopernika. W SOR przygotowano cztery dodatkowe stanowiska pracy dla lekarzy POZ.

Ordynator piotrkowskiego SOR Aneta Baranowska podkreśliła, że szpital liczył się z koniecznością przyjęcia dodatkowych pacjentów.

- Pierwsi chorzy z POZ zjawili się u nas tuż przed godziną 8. Zdawaliśmy sobie sprawę, że w Piotrkowie będzie dużo zamkniętych poradni, zapewniliśmy więc dodatkowy personel. Od godz. 18 w szpitalu działać będzie nocna pomoc lekarska - dodała.

Najmniej problemów z uzyskaniem pomocy napotkają mieszkańcy Łodzi, gdzie czynnych jest 129 poradni POZ, a zamkniętych będzie jedynie dziewięć. 1 stycznia 2015 zgłosił się też jeden zupełnie nowy świadczeniodawca, który przedstawił pełną dokumentację i od piątku 2 stycznia 2015 będzie przyjmować pacjentów.

W piątek po południu rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder poinformowała, że od piątku 2 stycznia 2015  działa w Łodzi nowy punkt POZ. Znajduje się on na ulicy Bratysławskiej 8a. dodała, że podobne mają powstać w Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, w szpitalu w Wieruszowie oraz w Kutnie i Rawie Mazowieckiej.

Informacje o czynnych i zamkniętych gabinetach oraz miejscach, w których można skorzystać z pomocy lekarskiej mieszkańcy regionu mogą znaleźć na aktualizowanej na bieżąco liście zamieszczonej na stronie www.nfz-lodz.pl.

Dla pacjentów z Łódzkiego pod numerem 42 275 40 3042 275 40 30 NFZ uruchomił całodobową infolinię; pracownicy Funduszu informują o czynnych gabinetach POZ, izbach przyjęć, oddziałach ratunkowych i świątecznej opiece zdrowotnej.

- Jeśli wystąpią problemy np. z wypisaniem recepty, zwolnienia lekarskiego czy z transportem do lekarza, proszę na ten numer dzwonić, będziemy starali się pomagać indywidualnie - dodała dyrektor ŁOW NFZ.

Łódzki NFZ przypomina pacjentom, którzy będą mieli problemy z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej o prawie do zmiany poradni bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przypomina też, że pacjenci mogą trzykrotnie w ciągu roku zmienić lekarza POZ. (pap)