Oddział będzie liczył 11 łóżek i dodatkowe dwa do prowadzenia intensywnej terapii. Powstaje we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej istniejącym w łęczyńskim szpitalu. Początkowo planowano jego uruchomienie na początku roku, jednak termin został przesunięty z powodu przedłużenia się procedur przetargowych związanych z zakupem sprzętu i wyposażenia.

- Trwają ostatnie przygotowania, wkrótce wystąpimy o niezbędną opinię sanepidu. Spodziewamy się, że pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w lipcu, być może uda się uruchomić oddział nieco wcześniej – powiedział zastępca dyrektora szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski.

Oddział dziecięcy powstaje w odremontowanych pomieszczeniach, został już wyposażony w nowoczesny sprzęt. Zakupiono między innymi mikroskop operacyjny, narzędzia chirurgiczne do zabiegów rekonstrukcyjnych oraz skaner, który bada oraz dokumentuje głębokość i rozległość oparzeń. Oddział będzie przyjazny dla małych pacjentów, rodzice będą mogli przebywać tu wraz z dziećmi.

Powołanie oddziału leczenia oparzeń u dzieci w Łęcznej jest jednym celów unijnego projektu finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś–Ukraina. Partnerem łęczyńskiej placówki jest szpital w Łucku na Ukrainie, wartość projektu wynosi około 5,5 mln zł. Obie placówki rozpoczęły współpracę.

Szpital w Łucku zakupił nowe wyposażenie dla swojego oddziału leczenia oparzeń, ukraińscy lekarze przebywali na stażach w łęczyńskim centrum, w obu szpitalach powołano zespoły, które porównują organizację i sposoby leczenia oparzeń w Polsce i na Ukrainie. Jesienią planowana jest konferencja w Łucku, na której mają być ustalone rekomendacje do wprowadzenia zmian.

- Nasi partnerzy z Ukrainy mogą skorzystać z naszych zasad organizacji i współdziałania różnych służb ratowniczych, a także stosowanych u nas nowoczesnych technologii w leczeniu oparzeń. Dla nas cenne są ich doświadczenia, ponieważ tam przypadków oparzeń jest więcej – powiedział Bojarski.

Niestabilna sytuacja na Ukrainie nie spowodowała zakłóceń w realizacji projektu.
- Liczymy się z możliwością opóźnień, czy jakichś nieprzewidzianych sytuacji po stronie ukraińskiej, ale jak dotąd nie było problemów – zaznaczył Bojarski.

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej powstało w 2009 roku. Należy do najnowocześniejszych ośrodków tego typu w kraju. (pap)