Spotkanie rozpocznie się blokiem wykładów na temat depresji ciążowej oraz ich konsekwencji, bezpiecznego leczenia depresji w ciąży, a także roli prenatalnych badań ultrasonograficznych dla kształtowania więzi rodzic-dziecko. Wszystkie uczestniczki będą mogły porozmawiać z psychologiem, psychiatrą oraz ginekologiem-położnikiem.

W drugiej części spotkania przewidziano indywidualne konsultacje, badania przesiewowe w kierunku depresji ciężarnych, a także pamiątkowe fotografie z wykorzystaniem techniki ultrasonograficznej.

Psycholog i psychoterapeuta Izabella Grzyb, koordynator akcji, poinformowała, że celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na istotną rolę emocji u ciężarnych i ich konsekwencji położniczych, a także przybliżenie tematu, jakim jest depresja w ciąży i rola prewencji w tym zakresie. Według badań dotyka ona od 10 do 16 proc. kobiet w ciąży.

„Bardzo dużo mówi się o depresji poporodowej, zapominając, że problem bardzo często zaczyna się znacznie wcześniej – zaburzeniami nastroju w ciąży. Dlatego ważne jest, aby niepokojące objawy emocjonalne w porę skonsultować ze specjalistą, a jeśli będzie taka potrzeba – zacząć wcześniej leczyć”- zaznaczyła.

„Zlekceważona depresja ciążowa przekłada się na większe ryzyko porodu przedwczesnego, urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, a nawet na jego stan emocjonalny już po porodzie. Badania donoszą, że dzieci kobiet z depresją w ciąży częściej płaczą i są niespokojne” - dodała inicjatorka akcji.

Do udziału w akcji „Ciąża bez depresji” organizatorzy zapraszają kobiety w ciąży zainteresowane tym tematem, a także ciężarne, które zaniepokojone są własnymi stanami emocjonalnymi. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, warunkiem jest telefoniczne zarezerwowanie miejsca. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.empatia-krakow.pl.

Spotkanie organizuje Centrum Psychoterapii Empatia, we współpracy ze Szpitalem Położniczo-Ginekologicznym Ujastek oraz Gabinetami Specjalistycznymi Volumed. (PAP)