Szefowa rządu przekazała 10 karetek: osiem - małopolskim jednostkom medycznym (w tym jedną Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu) oraz po jednej jednostkom w Częstochowie (województwo śląskie) i w Staszowie (województwo świętokrzyskie). To nowe pojazdy, zakupione na Światowe Dni Młodzieży 2016.

- Na ręce tych wszystkich, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, którzy zabezpieczają takie wydarzenie, należą się ogromne podziękowania. Światowe Dni Młodzieży były wielkim świętem radości, wielkim świętem wspólnoty. Chcę podkreślić, że gdyby nie te służby, które przez 24 godziny na dobę pracowały w tamte dni, żebyśmy wszyscy mogli się czuć bezpiecznie, to nie moglibyśmy mówić, że było to wydarzenie, w czasie którego odnieśliśmy ogromny sukces - powiedziała Szydło przed Tauron Areną Kraków.

- Dzisiaj chcemy podziękować ratownikom medycznym, chcemy podziękować przedstawicielom służby zdrowia, tym wszystkim, którzy dbali o zdrowie i bezpieczeństwo pielgrzymów i mieszkańców w czasie tego ważnego wydarzenie - dodała.

Zaznaczyła, że przekazane karetki pogotowia służyły w czasie ŚDM do zabezpieczania bezpieczeństwa i zdrowia pielgrzymów, gości, mieszkańców.
- Ten sprzęt wysokiej klasy - doskonale przygotowany - służył właśnie podczas tej imprezy do tego, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie - powiedziała premier.

Dodała, że karetki będą służyć mieszkańcom województw, do których trafią.
- Bezpieczeństwo i zdrowie jest dla nas priorytetem; staramy się podejmować takie kroki i takie działania, żeby zapewnić to bezpieczeństwo wszystkim na różnych płaszczyznach - podkreśliła Szydło i dodała, że aby służby mogły zapewniać bezpieczeństwo, muszą mieć wysokiej jakości sprzęt.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że Światowe Dni Młodzieży były sprawdzianem dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne i został on zdany na szóstkę. Wyraził nadzieję, że rozwiązania, które się wtedy sprawdziły, będą wykorzystywane w przyszłości.


Czytaj: Radziwiłł: Światowe Dni Młodzieży były sprawdzianem dla służb medycznych>>>


Również minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że organizatorzy ŚDM zdali egzamin.

- Jestem dumny z tego, że egzamin zdali wszyscy ci, którzy odpowiadają za organizację transportu w Polsce. Jestem dumny z tego, że egzamin zdała Małopolska, zdała małopolska służba zdrowia, zdali policjanci małopolscy, strażacy państwowej i ochotniczej straży pożarnej – powiedział Adamczyk i dodał: - Mam nadzieję, że te karetki będą jeździły po bezpiecznych drogach, samorządowych i krajowych, nie będą miały okazji, by utknąć w korkach, że będą niosły pomoc tym, którzy jej będą potrzebowali.

Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, która przewodniczyła rządowemu zespołowi przygotowującemu ŚDM, również dziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację ŚDM. Jak podkreśliła, przekazanie sprzętu służbie zdrowia jest realizacją obietnicy, zawartej w ustawie o ŚDM.

Podczas Światowych Dni Młodzieży nad bezpieczeństwem pielgrzymów w Krakowie i Brzegach koło Wieliczki czuwało 3,5 tysiąca lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Największym wyzwaniem było zabezpieczenie kulminacyjnych uroczystości 30 i 31 lipca 2016 roku. Wykorzystano do tego 133 karetki zabezpieczenia medycznego ŚDM, 166 karetek Państwowego Ratownictwa Medycznego, 20 ambulansów wojskowych czteronoszowych MON, 17 namiotów szpitalnych. Zorganizowano ponad 500 patroli ruchomych, prawie 100 punktów medycznych, 17 patroli na quadach, 5 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. (pap)