W ocenie premier Sejm może uchwalić ustawę jeszcze przed wakacjami.
- Jestem przekonana, że dojrzeliśmy do tego, że w sprawie in vitro Polsce należy się kompromis. Będziemy nad tym kompromisem bardzo mocno pracować w komisjach - powiedziała premier.

Dodała, że być może zostanie powołana podkomisja, aby prace nad projektem poszły bardzo sprawnie. Zaznaczyła, że gdyby sprawozdanie z prac komisji było gotowe do 9 czerwca 2015, "to niewątpliwie trzecie czytanie, czyli głosowanie ostateczne będzie przed wakacjami" - powiedziała premier.

Czytaj: Dwa projekty ustawy o in vitro do dalszych prac w Sejmie >>>

Kopacz przypomniała, że jeszcze jako minister zdrowia była zwolenniczką in vitro.
- Zapowiadałam, że należy złożyć taką ofertę. Ci, którzy będą mogli, będą chcieli, ich przekonania religijne będą im na to pozwalać, skorzystają z tej oferty - powiedziała Kopacz. Zaznaczyła, że jeśli można dziś ogłosić jakikolwiek sukces, to jest to "demokracja" i "wolność".
- Każdy z nas korzysta z tej wolności i może w swojej wolności, w swoim sumieniu dokonywać wyboru - powiedziała szefowa rządu.

Dodała, że o jakości parlamentu świadczy między innymi umiejętność osiągania kompromisów "w bardzo trudnych sprawach, które wzbudzają mnóstwo emocji, mnóstwo kontrowersji".

Pytana, jak udało się przekonać do poparcia projektu posłów o konserwatywnych poglądach w klubie PO, odparła, że posłowie ci "mieli mnóstwo pytań, na które usłyszeli odpowiedzi ministra zdrowia".

Dopytywana, czy podczas dalszych prac nad projektem widzi jeszcze pole do kompromisu, na przykład w ograniczeniu stosowania metody in vitro tylko dla małżeństw, albo ograniczenia liczby mrożonych zarodków, odparła: "Na pewno będą prace w podkomisji. I na pewno będą zgłaszane poprawki. To mogę obiecać, że nie będzie żadnej presji, która będzie mówiła, że odrzucamy lub przyjmujemy takie czy inne poprawki. Nie możemy posłom odmówić. I to nie tylko posłom Platformy, ale posłom w polskim parlamencie, żeby nie korzystali ze swego prawa zgłaszania uwag czy poprawek. Ja jestem jak najdalej od tego i na pewno nie będę tego robić, by komukolwiek zabraniać" - zaznaczyła.

Dopytywana kolejny raz, o tę samą kwestię, odparła: "Ja nie będę pracować w tej podkomisji, czy komisji. Będę korzystać ze swego prawa poselskiego i będę głosować wtedy, gdy te poprawki zafunkcjonują na sali jako formalne poprawki, nad którymi będziemy głosować".

Czytaj: Arłukowicz: najwyższy czas zamknąć temat in vitro nowoczesną ustawą  >>>

W czwartek 9 kwietnia 2015 do dalszych prac w komisji zdrowia Sejm skierował dwa projekty ustaw dotyczących stosowania metody zapłodnienia in vitro - rządowy oraz jeden z projektów SLD. Komisja ma zakończyć prace nad nimi do 9 czerwca 2015. Posłowie odrzucili projekt ustawy autorstwa PiS, który zakazywał stosowania procedury in vitro i przewidywał kary za stosowanie tej metody. 

Rządowy projekt zakłada, że z procedury in vitro będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby we wspólnym pożyciu, zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś tworzenia zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie, a także preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej w celu wyboru cech fenotypowych, w tym płci dziecka (chyba, że wybór taki pozwala uniknąć ciężkiej, nieuleczalnej choroby dziedzicznej). Projekt zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić ma za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. (pap)