Pacjenci oddziału, w którym w 2013 roku pomoc uzyskało prawie 1,1 tys. chorych cierpiących m.in. z powodu guzów neuroendokrynnych, chorób tarczycy czy otyłości o podłożu hormonalnym, będą mieli do dyspozycji nowe sale chorych wraz z łazienkami.

Oprócz 9 nowoczesnych sal, oddział endokrynologii będzie dysponował również m.in. nowymi gabinetami zabiegowymi oraz salą konferencyjną wyposażoną w sprzęt multimedialny, który będzie wykorzystywany m.in. w czasie zajęć dydaktycznych dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Modernizacja oraz rozbudowa szpitala trwa od kilku lat. W ubiegłym roku placówka rozszerzyła ofertę specjalistycznych usług medycznych m.in. o onkologię. "Nowy ośrodek, który powstał na terenie szpitala, jest drugim tego typu w kraju ośrodkiem onkologii akademickiej realizującym kompleksowe usługi dedykowane pacjentom zmagającym się z chorobą nowotworową" - poinformowała rzeczniczka szpitala Anna Ginał.

Przedsięwzięcie związane z utworzeniem nowych oddziałów i poradni z zakresu onkologii zostało sfinansowane ze środków własnych szpitala, natomiast budowa Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej przeprowadzona została w oparciu o środki inwestora prywatnego. Łącznie koszt tego przedsięwzięcia to ok. 90 mln zł.

Specjalistyczny ośrodek onkologiczny to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju. Dzięki inwestycji możliwe było utworzenie oddziałów: onkologii klinicznej, radioterapii i chirurgii onkologicznej, poradni specjalistycznych oraz wyposażenie ośrodka w pracownię RTG, PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz Gamma Knife - wyjątkowo precyzyjne urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych oraz nienowotworowych w mózgu.

W styczniu tego roku przeprowadzono zabieg z wykorzystaniem Gamma Knife u 10-letniej dziewczynki cierpiącej z powodu guza podwzgórza (wrodzony, nienowotworowy tzw. Hamartoma). Guz powodował m.in. napady padaczki.

Dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wys. ponad 2 mln zł umożliwiła również wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego w celu usprawnienia obsługi pacjentów i zwiększenia bezpieczeństwa danych. "Celem naszych działań jest wzrost konkurencyjności na rynku medycznym, osiąganie coraz lepszych wyników finansowych oraz, co najważniejsze, rozszerzenie oferty usług medycznych. Jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć kolejny etap modernizacji poradni specjalistycznych" - dodała rzeczniczka szpitala.

Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, nazywane również Szpitalem na Ceglanej, jest placówką, która od 20 lat znana jest w całym kraju z usług medycznych świadczonych w zakresie okulistyki, a od niedawna również w zakresie onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, radioterapii, alergologii i immunologii klinicznej oraz endokrynologii. (PAP)

ktp/ bos/ gma/