Jak podkreślają specjaliści z tej placówki, oba rozwiązania mają obniżyć u pacjentów poziom lęku.
- Jeśli pacjent się mniej boi, stres jest mniejszy, jego układ odpornościowy pracuje lepiej – powiedziała onkolog kliniczny dr Agnieszka Boratyn-Nowicka podczas konferencji prasowej w przypadającym w środę 4 lutego 215 roku Światowym Dniu Walki z Rakiem.

Czytaj: Olsztyn: muzyka na oddziałach szpitala MSW >>>

10-minutowy film przedstawia historię pacjenta - od momentu wejścia do poradni radioterapii do momentu leczenia. Prezentuje personel, pomieszczenia, sprzęt. Są w nim informacje o tym, jak należy się przygotować do radioterapii, jak pielęgnować skórę w jej trakcie, jakich działań niepożądanych można się spodziewać.

- Lęk jest mniejszy, kiedy pacjent ma wyobrażenie na temat tego, co się będzie działo. Lepiej też współpracuje, kiedy wie, co go czeka – na jakim stole będzie musiał się ułożyć, jak wygląda maska, czy inne unieruchomienie – mówiła specjalistka radioterapii onkologicznej dr Magdalena Jarosz.

- Pacjenci zazwyczaj zupełnie nic nie wiedzą o radioterapii, bardzo się tego boją, dlatego przygotowanie filmu wydało nam się dobrym pomysłem. Niektórzy mylą radioterapię z chemioterapią, zwłaszcza ich działania niepożądane, które są zupełnie inne – dodała.

Obniżeniu poziomu lęku służy też inne rozwiązanie w katowickim szpitalu – wszystkie stanowiska do chemioterapii są wyposażone w słuchawki, dzięki którym pacjenci, którzy sobie tego życzą, mogą słuchać dobranej do ich upodobań muzyki relaksacyjnej. Ci, którzy spróbowali, z reguły przy kolejnej chemioterapii też korzystają z tej możliwości.

- Chociaż mamy komfortową salę, to sama chemioterapia wiąże się ze stresem. Muzyka pozwala się od tego odizolować, sprawia, że trauma jest łatwiejsza do zniesienia – tłumaczyła dr Boratyn-Nowicka.

 

- To naprawdę sprawa bardzo indywidualna, są pacjenci, którzy wymyślają sobie muzykę, o której ja bym nie pomyślała – jest dziewczyna, która najbardziej lubi irlandzki folk i staram się to dla niej sprowadzić – powiedziała psycholog kliniczny Jadwiga Tyrpa.

W Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach w 2014 roku leczono 2,5 tysiąca chorych z chorobą nowotworową. (pap)