W ubiegłym roku organizatorzy, walcząc ze stereotypami na temat chorób nowotworowych, skupili się na haśle "Rak. To się leczy!". W tym roku wskazują na zasady pozwalające zachować zdrowie. "Te zasady każdy z nas może wdrożyć w życie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory" - przekonywała na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Krystyna Wechmann.

W ramach kampanii promowane będzie wykonywanie badań profilaktycznych. Akcji będą towarzyszyć humorystyczno-edukacyjne rysunki Henryka Sawki. - Kampanie straszące nie przynoszą dobrych rezultatów - zaznaczyła Wechmann, dlatego organizatorzy postanowili mówić o raku lżej i z humorem.

- Trzeba mówić o tym, że nie warto bać się choroby i należy wykonywać badania profilaktyczne, ponieważ wczesne wykrycie choroby, zwiększa szanse na wyleczenie" - przekonywał prof. Cezary Szczylik - onkolog w Wojskowym Instytucie Medycznym. Dodał, że w Polsce "zaczynają być widoczne pierwsze efekty kampanii nakłaniających do badań profilaktycznych, ponieważ przy wciąż rosnącej zachorowalności na choroby nowotworowe, zaczyna spadać umieralność".

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem, w odtworzonym podczas konferencji nagraniu podkreślił, że lekarze mogą wykrywać coraz więcej przypadków nowotworów i coraz skuteczniej leczyć, ale każdy powinien pamiętać, że stan zdrowia, zależy przede wszystkim od nas. - Jeżeli Polacy nie zrezygnują z niezdrowych nawyków, np. palenia papierosów, to my lekarze niewiele będziemy mogli zrobić - dodał.

W ramach tegorocznej edycji kampanii odbędzie się wiele akcji, między innymi bezpłatne badania i konsultacje lekarskie w galeriach handlowych oraz w trakcie wakacyjnej trasy Radia Złote Przeboje. W planach są także koncerty i biegi rodzinne. Odświeżona zostanie bezpłatna aplikacja na telefon do samobadania piersi "PiersiBadacze". Wydano także poradnik "Warto wiedzieć, by wygrać" zawierający informacje o najczęściej występujących nowotworach oraz porady dotyczące profilaktyki. Poradnik będzie rozdawany podczas akcji. Jest także dostępny na stronie www.rak.tosieleczy.pl.

W ramach kampanii zostanie przeprowadzony plebiscyt, aby wyróżnić najlepsze instytucje i osoby najbardziej zaangażowane w walkę z rakiem oraz kampanie edukacyjne i dziennikarzy zaangażowanych w edukację onkologiczną. Gala finałowa plebiscytu odbędzie się 3 kwietnia 2014 roku.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem we wtorek po południu na warszawskiej Starówce wykonywane były bezpłatne badania krwi, między innymi na obecność wirusa HCV - który jest jedną z podstawowych przyczyn raka wątroby.

O tym, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i regularne badania mówiły we wtorek, w Światowym Dniu Walki z Rakiem wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka oraz pisarka Krystyna Kofta, która przeszła chorobę nowotworową.

Nowicka wskazała podczas konferencji w Sejmie, że każdego dnia 1050 osób umiera z powodu nowotworów. Podkreślała wagę profilaktyki; zwróciła w tym kontekście uwagę na to, że np. wcześnie wykryty raka jelita grubego jest uleczalny w 90 procentach. Wicemarszałek Sejmu zapowiedziała dwie inicjatywy - zwrócenie się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, by profilaktyką zdrowotną zajmowali się lekarze rodzinni oraz przygotowanie projektu ustawy zakazującej stosowania parabenów w kosmetykach dla dzieci. Jak mówiła, parabeny - czyli substancje konserwujące używane w kosmetyce - należą do środków kancerogennych i w niektórych państwach już wprowadzono ograniczenia dotyczące ich stosowania.
Na konferencji obecna była również Krystyna Kofta, pisarka. Nowicka podkreśliła, że Kofta przeszła zwycięsko przez chorobę nowotworową i napisała dziennik o swoich doświadczeniach pt. "Lewa, wspomnienie prawej". (pap)