W środę 7 stycznia 2015 przed godziną7, po blisko 15 godzinach, zakończyło się spotkanie przedstawicieli ministerstwa zdrowia z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego. Do pracy wróciło kilkanaście procent lekarzy rodzinnych, którzy w tym roku nie otworzyli gabinetów. Według Marka Twardowskiego z PZ chodzi o 5,5 tysięcy lekarzy.

Czytaj: Twardowski: do pracy wróciło 5,5 tysiąca lekarzy >>>

Komentując zakończony spór, premier Ewa Kopacz oceniła, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wypełnił postawione mu zadanie, za co otrzymał od niej podziękowania - "za swoją pracę, za swoją determinację i stanowczość".
- Pan minister Arłukowicz otrzymał zadanie i w pełni je wypełnił – powiedziała premier na konferencji podsumowującej sto dni rządu.

Arłukowicz poinformował na porannej konferencji prasowej, że porozumienie z PZ nie zakłada zwiększenia finansowania POZ ponad kwotę wcześniej ustaloną, tj. niespełna 1,2 mld zł.

Wzrośnie jednak stawka kapitacyjna (za jednego pacjenta), która od początku roku wynosi 136,80 zł - będzie to 140,04 zł rocznie. Wyższa też będzie stawka dla przychodni, które szczegółowo (z uwzględnieniem numeru PESEL pacjenta) będą sprawozdawać NFZ wykonane badania. Będzie to 142,08 zł, jednak zacznie ona obowiązywać od sierpnia 2015, a nie od lipca 2015, jak pierwotnie zakładano. Najwyższą stawkę otrzymają te przychodnie, które będą prowadzić szerszą sprawozdawczość i dodatkowo osiągną określony wskaźnik dotyczący liczby wykonywanych badań. W trzecim kwartale 2015 roku ma ona wynosić 144 zł w skali roku.
Przepisy, które weszły w życie z początkiem roku, przewidywały, że będzie to odpowiednio: 136,80 zł, 140,04 zł oraz 144 zł.

PZ nie udało się wywalczyć utrzymania obowiązującej do końca 2014 roku potrójnej stawki za pacjentów chorych przewlekle - z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Oznacza to, że będzie ona zwiększana wyłącznie ze względu na wiek pacjenta.

NFZ nie będzie mógł też jednostronnie zmieniać umów zawartych z placówkami POZ. Dodatkowo, mają one być zawierane na maksymalnie 12 miesięcy. Zeszłoroczne umowy mają być aneksowane, nie trzeba będzie zawierać nowych ani zbierać od nowa deklaracji wyboru lekarza od pacjentów.

Czytaj: Jest nowe zarządzenia prezesa NFZ w sprawie POZ >>>

Rozwiązania takie wieczorem znalazły się w zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie zasad funkcjonowania POZ w 2015 roku, opublikowanym na stronie internetowej Funduszu. Nie zmienia ono wysokości ustalonych wcześniej mnożników stawki ze względu na wiek pacjenta ani stawki, jaką lekarz otrzyma za wystawienie pacjentowi karty diagnostyki i leczenia onkologicznego - będzie to 50 zł.

W trakcie negocjacji ustalono też, że w resorcie zdrowia powstanie zespół ekspertów, który będzie monitorował funkcjonowanie pakietu onkologicznego, który wszedł w życie z początkiem 2015 roku. W ciągu kilku miesięcy zespół specjalistów ma rekomendować niezbędne zmiany. Opracuje także wykaz schorzeń okulistycznych i dermatologicznych, które nie będą wymagały skierowania do specjalisty wystawionego przez lekarza POZ.

Zadowolony z porozumienia MZ z lekarzami jest prezydent Bronisław Komorowski.

Czytaj: Prezydent zadowolony z porozumienia resortu zdrowia z lekarzami >>>

Ekspert ds. marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski ocenił, że negocjacje ministra z lekarzami były tak zaplanowane, by zakończyć je przed podsumowaniem przez premier 100 dni rządu. Jego zdaniem były w tej sprawie naciski na Arłukowicza ze strony premier.

Także w ocenie prezesa fundacji Watch Health Care Krzysztofa Łandy to premier postawiła ministrowi ultimatum - jeśli chce pozostać na stanowisku, to do czasu podsumowania expose musi z tym problemem coś zrobić.

Jego zdaniem szacunki MZ, iż mimo wzrostu stawki kapitacyjnej nakłady na POZ nie wzrosną, nie są prawdziwe, a minister zdrowia jest wielkim przegranym tego sporu.

Czytaj: Ekspert zdrowia: PZ wywalczyło lepsze warunki, to koszt dla NFZ >>>

Z kolei zdaniem eksperta ds. ochrony zdrowia Adama Kozierkiewicza protest lekarzy nie spowodował większych kosztów po stronie NFZ, bo mało pacjentów zdecydowało się na szukanie innego lekarza rodzinnego lub korzystanie z pomocy szpitali. Pytany o to, kto zyskał na proteście, uznał, że trudno to ocenić, bo obie strony musiały z czegoś zrezygnować i na coś się zgodzić.

 


 

Ocenił, że na zamknięciu przychodni nie stracili lekarze zrzeszeni w PZ, bo aneksują umowy na 2015 rok z datą od początku stycznia 2015, mimo kilku nieprzepracowanych dni.

Jak poinformowały wojewódzkie oddziały NFZ, w całym kraju wszystkie zamknięte wcześniej przychodnie POZ zostały otwarte.(pap)