Porozumienie dotyczące przejęcia 106. Szpitala Wojskowego podpisali prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz i szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia płk lek. Piotr Dzięgielewski.

"Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia zwrócił się do władz Gliwic (w 2009 roku) z propozycją przekazania placówki miastu. Szpital jest bardzo potrzebny gliwiczanom, więc władze miejskie postanowiły go przejąć" - poinformował PAP rzecznik prezydenta Gliwic Marek Jarzębowski.

Przygotowania do przejęcia trwały dwa lata.

W sierpniu ub. roku Rada Miejska jednogłośnie zgodziła się na przejęcie placówki przez miasto. W lutym tego roku MON zatwierdziło warunki przejęcia szpitala przez Gliwice – postanawiając, że przekaże go w drodze połączenia z innym samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Z tego powodu, że - jak poinformował Jarzębowski - "prawie wszystkie przychodnie i szpitale w Gliwicach zostały przekształcone w zakłady niepubliczne, szpital zostanie połączony z Poradnią Psychologiczną".

Szpital znajduje się przy ul. Zygmunta Starego 20. Działa w nim kilka oddziałów: wewnętrzny, chirurgiczny, urazowo-ortopedyczny, anestezjologii i intensywnej terapii, okulistyczny, laryngologiczny. Przy szpitalu funkcjonuje również przychodnia specjalistyczna z ok. 20 poradniami oraz przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej.

W ubiegłym roku na oddziałach szpitalnych przebywało ponad 4 tys. pacjentów, z porad lekarskich w przychodniach skorzystało ponad 210 tys. osób. (PAP)