O skierowaniu do Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała we wtorek 29 września 2015 roku rzecznik prasowa gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk.

Rzecznik wyjaśniła, że oskarżenie dotyczy Anny M. – lekarki, która pełniła funkcję ordynatora oddziału o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim oraz dwóch salowych z tego samego oddziału - Mirosława L. i Marcina O. Całej trójce oskarżonych – za fizyczne i psychiczne znęcania się nad nieletnimi pacjentami, grozi do 5 lat więzienia.

Wawryniuk poinformowała, że Annie M. zarzucono, iż bezpodstawnie kazała unieruchamiać i izolować pacjentów. Lekarka miała też decydować o karaniu pacjentów zastrzykami z placebo, zimnymi prysznicami, pozbawianiem prawa do codziennego spaceru oraz ograniczaniem wizyt rodziny. Prokuratura zarzuciła jej także ośmieszanie i upokarzanie pacjentów przez przyklejanie do ich odzieży kartek z obraźliwymi napisami. Lekarka miała też zdecydować o wyprowadzeniu dwóch pacjentów w piżamach, bez obuwia na mróz i śnieg.

Czytaj: Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie szpitala w Starogardzie >>>

Obu salowym śledczy zarzucili z kolei szarpanie i bicie pacjentów (np. kluczami) oraz wyzywanie ich. Jeden z mężczyzn miał zrzucać pacjentów z łóżek i zabierać im materace, a dwóch podopiecznych wyprowadzić w piżamach, bez butów na mróz. Drugi salowy miał też zbyt mocno zaciskać pasy unieruchamiające pacjentów.

Zdaniem śledczych cała trójka oskarżonych znęcała się nad pacjentami przez niemal dwa lata - od początku 2009 roku, kiedy to powstał oddział, na którym byli zatrudnieni, do listopada bądź grudnia 2010 roku. W opinii prokuratury szykany dotknęły 42 pacjentów.

Gdańska prokuratura okręgowa prowadziła śledztwo w tej sprawie od grudnia 2010 roku. Wszczęto je po tym, jak o sprawie poinformowały lokalne media, niemal równolegle do prokuratury wpłynęły też zawierające niepokojące informacje wynikami kontroli przeprowadzonej przez Rzecznika Praw Dziecka oraz zawiadomienie dyrektora szpitala.

 

 

W związku ze sprawą zarząd województwa pomorskiego odwołał ze stanowiska dyrektora Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Powodem odwołania była "utrata zaufania wobec dyrektora, wynikająca z braku nadzoru nad placówką".

Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla Nieletnich w szpitalu w Starogardzie Gdańskim powstał w styczniu 2009 roku. Przebywa tam, na mocy postanowienia sądu, do 24 pacjentów - dziewcząt i chłopców w wieku od 13 do 18 lat. Są to pacjenci z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi. (pap)