Spotkanie zapoczątkowało kampanię „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa”, adresowaną do kobiet i mężczyzn. 
- Zależy nam na tym, żeby również panowie pamiętali o tym, by ich żony, partnerki, matki lub córki, wykonywały samobadania piersi oraz badania profilaktyczne, przy użyciu USG oraz mammografii. A gdyby doszło do wykrycia choroby nowotworowej, żeby je wspierali w zmaganiach z nią – powiedziała psychoonkolog Fundacji OnkoCafe Adrianna Sobol. 

- W Polsce wciąż zbyt późno wykrywany jest rak piersi. Gdyby bardziej były rozpowszechnione badania profilaktyczne, co roku o prawie 3 tysiące można byłoby zmniejszyć liczbę zgonów kobiet z powodu tej choroby – podkreślił kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Adam Fronczak. 

 Specjalista dodał, że wielu onkologów przyjeżdża do Polski, by zapoznać się z zaawansowanymi przypadkami raka piersi, które w Europie Zachodniej zdarzają się już raczej rzadko (podobnie jest z zaawansowanym rakiem jajnika). 
- Powodem tego jest zbyt rzadkie wciąż poddawanie się badaniom profilaktycznym. Tylko 30 procent kobiet w wieku 50-69 lat korzysta z bezpłatnych przesiewowych badań mammograficznych pozwalających wykryć raka piersi we wczesnym etapie, gdy leczenie jest najbardziej skuteczne – zaznaczył Fronczak. 

Aktorka Katarzyna Trzcińska powiedziała, że raka piersi wyryła u siebie przed 5 lat podczas samobadania. Przeszła między innymi operacje oszczędzającą i chemioterapię. Teraz wspiera akcje wczesnego wykrywania raka piersi.
- Profilaktyka raka piersi jak i sama choroba to nie tylko sprawa kobieca, ale również męska – podkreśliła podczas czwartkowego spotkania. 

Adrianna Sobol dodała, że wsparcie mężczyzny jest bardzo potrzebne, ponieważ nawet zwykłe badanie profilaktyczne, przy użyciu USG czy mammografii, jest stresujące dla kobiety.
- Chodzi głównie o to, żeby kobiety nie były pozostawione same sobie, żeby zawsze ktoś był przy nich i choćby trzymał je za rękę - podkreśliła. 

Dr hab. Adam Fronczak powiedział, że z powodu lęku przed wykryciem choroby nowotworowej wiele kobiet boi się poddać profilaktycznym badaniom diagnostycznym. 

- Z sondażu przeprowadzonego wśród studentów wynika, że ludzie młodzi niewiele wiedzą o badaniach profilaktycznych – podkreślił. Dodał, że pokutuje wciąż wiele fałszywych stereotypów o chorobie nowotworowej. Jednym z nich jest brak wiary w wyleczenie w razie jej wykrycia. 

Rak piersi u kobiet jest najczęściej występującą chorobą nowotworową. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku wykrywany jest u 17,2 tysiącapacjentek, a u 5,3 tysiąca co roku doprowadza do zgonu. Skuteczność leczenia w największym stopniu może zwiększyć wczesne wykrywanie tego nowotworu. 

Kupiecka powiedziała, że wielu mężczyzn wspiera kobiety w zmaganiach z chorobą nowotworową. Brakuje im tylko wiedzy, jak to robić i jak się zachować. Bardzo ważne dla pacjentki jest wypowiedzenie na głos prostych słów, takich jak: „Jestem przy Tobie, Kocham Cię” lub: „Boje się tak jak Ty, ale wierzę, że razem damy sobie radę”. 

- Nowotwór jest chorobą całej rodziny, nie tylko pacjentki czy pacjenta. Razem łatwiej jest zmagać się z nią poczynając od pierwszych badań profilaktycznych – podkreśliła psychoonkolog Adrianna Sobol. 

Według Fundacji OnkoCafe, postęp w leczeniu jest tak duży, że można pomóc kobietom nawet z zaawansowanym rakiem piersi. Wsparcie psychiczne bliskich jej osób może nawet poprawić efekty różnego typu terapii onkologicznych. (pap)