W całym kraju pracuje około 11 tysięcy ratowników medycznych; w ciągu roku karetki wyjeżdżają do różnych zdarzeń ponad dwa miliony razy.

Do zadań ratowników należy między innymi zabezpieczanie osób znajdujących się w miejscu wypadku, ocena stanu ich zdrowia oraz podejmowanie niezbędnych czynności ratunkowych. W razie potrzeby służą wsparciem psychicznym. Zadaniem ratowników medycznych jest także organizowanie i prowadzenie zajęć z zakresu pierwszej pomocy.

Pan Wojciech, który pracuje jako ratownik medyczny w karetce i jako dyspozytor medyczny w Warszawie powiedział, że jego praca wiążę się z pozostawaniem w ciągłej gotowości. Zwrócił uwagę, że w pracy dyspozytora, przy podejmowaniu decyzji o wysłaniu karetki nie ma miejsca na błąd, a ludzie często wzywają karetkę do przypadków, które tego nie wymagają.
- Karetka pozostaje jeżdżącą przychodnią na kółkach, staramy się to eliminować. Dlatego tak wiele zależy od doświadczenia dyspozytora - powiedział.

Dodał, że pracuje także jako kierownik załogi podstawowej karetki.
- Wolę jeździć karetką niż być na dyspozytorni, ponieważ na wyjeździe, gdy widzę pacjenta, wiem, co mam zrobić, w jaki sposób ulżyć mu w cierpieniu, czy jak go ratować - zaznaczył pan Wojciech.

Podkreślił, że nigdy nie wie, do jakiego przypadku zostanie wysłany. Jak dodał, szczególnie mocno zapamiętał wyjazd do wypadku samochodowego przed trzema laty, w wyniku którego, już po przewiezieniu do szpitala zmarło dwoje dzieci. Mówił, że po takiej sytuacji nie ma czasu na dojście do siebie, ponieważ trzeba być gotowym do następnego wyjazdu i zachowywać zdolność do chłodnej oceny sytuacji.

- Po tamtym wyjeździe po prostu wypaliłem dwie paczki papierosów, wypiłem chyba ze trzy kawy i trzeba było do końca dyżuru jeździć dalej, bo nikt nie ma prawa z niego zejść - powiedział ratownik.

Dodał, że obok pomocy medycznej, obowiązkiem ratownika jest także udzielenie pomocy psychicznej.
- Najprostszym wsparciem psychicznym jest wzięcie za rękę rannego w wypadku czy ciężarnej kobiety, która zaraz będzie rodzić - opowiada pan Wojciech.

Aby zostać ratownikiem medycznym trzeba ukończyć trzyletnie studia wyższe I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne albo dwuletnią szkołę policealną. Minister edukacji narodowej zamknął kształcenie ratowników medycznych na poziomie szkół policealnych. Ostatnim rokiem naboru do szkół policealnych był rok 2012/2013, a kształcenie będzie trwało do zakończenia cyklu kształcenia.(pap)