Sprawa miała swój początek we wrześniu 2016 roku. Wówczas policjanci z poznańskiego CBŚP zlikwidowali pod Bydgoszczą nielegalną fabrykę farmaceutyków, w tym leków na potencję. Według funkcjonariuszy była to pierwsza taka fabryka w Europie. Zatrzymano 14 osób, zabezpieczono sterydy i sfałszowane leki o szacunkowej wartości ponad 17 mln zł oraz 48 maszyn.

Na tym jednak policjanci nie zakończyli swoich działań i zatrzymali kolejne osoby współdziałające z tamtą grupą przestępczą.

- Wśród zatrzymanych były także osoby przebywające w Wielkiej Brytanii, a podejrzane o organizację kanału przerzutowego substancji czynnych z Chin do Polski. Łącznie do chwili obecnej zatrzymano 23 osoby, a spośród nich 5 zostało tymczasowo aresztowanych - powiedziała rzeczniczka prasowa CBŚP komisarz Iwona Jurkiewicz.

W wyniku kolejnych działań - pod koniec sierpnia 2017 roku - funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli w powiecie sępoleńskim (województwo kujawsko-pomorskie) tabletkarkę, czyli urządzenie służące do formowania tabletek, oraz 180 stempli i matryc z grawerem zastrzeżonych znaków towarowych największych światowych koncernów farmaceutycznych.

Policja szacuje, że przy pomocy zabezpieczonego sprzętu - w ciągu 1,5 roku - wyprodukowano około 200 tysięcy tabletek na potencję oraz innych produktów anabolicznych, o wartości co najmniej 9 mln zł.

W tej sprawie zatrzymano mężczyznę, który usłyszał w prokuraturze Rejonowej Poznań-Grunwald zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu wyprodukowanych sfałszowanych produktów leczniczych.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald w Poznaniu.(pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]