Rzecznik mówił, że rząd realizuje bardzo wiele działań na rzecz seniorów, w tym między innymi program 75 plus. Zgodnie z nim od początku września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mają prawo do bezpłatnych leków z listy ogłoszonej przez resort zdrowia.

Bochenek podkreślił, że program od początku "cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem".
- Od początku funkcjonowania tego programu skorzystało z niego prawie 2 miliony seniorów i prawie 16 milionów opakowań leków trafiło w ich ręce - powiedział Bochenek powołując się na dane ministerstwa zdrowia.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Rzecznik podkreślił, że seniorzy to "wciąż powiększająca się grupa społeczna". Jak mówił, obecnie osób w wieku senioralnym czyli takich, które ukończyły 60 lat jest w Polsce niecałe dziewięć milionów i w perspektywie lat ta liczba będzie "nieustannie wzrastać".

- Przewidujemy, że seniorzy będą stanowić nawet 40 procent polskiego społeczeństwa. Dlatego rząd polski, rząd pani premier Beaty Szydło, realizuje szereg programów, które mają udzielić bezpośredniego, konkretnego wsparcia tej grupie społecznej - powiedział Bochenek.

Oprócz programu darmowych leków rzecznik rządy wyliczył wśród tych działań: obniżenie wieku emerytalnego - do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podniesienie minimalnych emerytur do 1 tysiąca złotych. Jak mówił Bochenek jest to "przełomowa podwyżka" i "wyjątkowy ruch prospołeczny, mający na uwadze tę grupę społeczną, która dotychczas przez rządzących była bardzo często pomijana, niezauważana".

Rzecznik przypomniał też, że funkcjonuje program Senior Plus, rozpisany na lata 2015-2020.

- Jest on skierowany między innymi do jednostek samorządu terytorialnego i jest to program, wsparcia finansowego, bezpośredniego wsparcia finansowego, które ma służyć uruchamianiu dziennych domów seniora senior Plus, klubów seniora - mówił Bochenek. Jak dodał, w Polsce jest obecnie 120 takich placówek.

Bochenek przypomniał też, że rząd prowadzi kampanię "Bezpieczny i aktywny senior", którą zainaugurowano w 2016 roku. Kampania ma podnosić świadomość społeczną związaną z potrzebami seniorów, a zaangażowane są w nią m.in. ZUS i TVP. (pap)

 [-OFERTA_HTML-]