Pierwszym elementem tych zmian jest trwająca właśnie budowa nowoczesnego bloku operacyjnego w tym szpitalu. Inwestycja ma kosztować ok. 50 mln zł. Jest współfinansowana z budżetu województwa podlaskiego i UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Szpital Wojewódzki w Białymstoku podlega samorządowi województwa. Jest drugim co do wielkości i znaczenia szpitalem leczącym dorosłych w województwie podlaskim. Placówka hospitalizuje rocznie około 20 tys. pacjentów. Z przyszpitalnych poradni korzysta około 100 tys. pacjentów rocznie.

Szpital jest jednocześnie jednym z najbardziej zadłużonych w regionie, wdraża program restrukturyzacyjny, ale jego sytuację mają też poprawić inwestycje i nowa struktura - argumentował Cieślukowski. Wszystko ma pozwolić racjonalizować koszty i otrzymywać lepsze kontrakty z NFZ.

Przedstawiona w czwartek dziennikarzom nowa koncepcja organizacji szpitala zakłada głównie skoncentrowanie wokół powstającego bloku operacyjnego wszystkich oddziałów zabiegowych, np. chirurgii, ortopedii czy urologii. Teraz te oddziały mieszczą się w budynkach po przeciwnej stronie ulicy. Przy bloku operacyjnym będą się też mieścić szpitalny oddział ratunkowy i oddział intensywnej terapii. Na dachu jednego z budynków powstanie także lądowisko dla śmigłowców ratunkowych.

Oddziały niezabiegowe - internistyczne będą przeniesione w inne miejsce. Niektóre budynki szpitala będą rozbudowane o nowe kondygnacje, część obiektów ma być dobudowana. Do głównych obiektów szpitala zostanie także przeniesiony oddział ginekologiczno-położniczy, mieszczący się w innym miejscu miasta, w sąsiedztwie Białostockiego Centrum Onkologii. Centrum onkologii jest w trakcie rozbudowy, przejmie obiekty po ginekologii. Ginekologia ma być przeniesiona w 2013 r.

W 2012 roku na inwestycje w szpitalu wojewódzkim, głównie na blok operacyjny oraz dostosowanie obiektów do wymogów zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, który zmieni miejsce, ma być wydanych około 40 mln zł - poinformował Cieślukowski. O pieniądze na kolejne inwestycje władze województwa będą się starać m.in. z funduszy unijnych, w tym także transgranicznych. Cieślukowski powiedział też, że "po kilka" milionów złotych będzie rokrocznie przeznaczonych na ten cel w samorządowym budżecie województwa podlaskiego. Wszystkie inwestycje mają się zakończyć do 2020 r.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego Urszula Łapińska powiedziała, że w ostatnich miesiącach szpital po raz pierwszy od lat zaczął zmniejszać zadłużenie. Na koniec lutego wyniosło ono 102 mln zł, podczas gdy na koniec grudnia 2011 r. było to 105 mln zł. Plan restrukturyzacji placówki, który jest realizowany od 2011 roku zakłada, że szpital poprawi znacznie swoją sytuację finansową w ciągu 5 lat. Były m.in. zwolnienia pracowników.

Przedstawione w czwartek zmiany organizacyjne i inwestycje popiera załoga szpitala i działające w nim związki zawodowe.

W szpitalu wojewódzkim jest ok 600 łóżek. Po zmianach ta liczba ma być utrzymana. (PAP)