Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - po przyłączeniu klinik zakaźnych w białostockiej dzielnicy Dojlidy - jest największym szpitalem klinicznym w Polsce - powiedział prof. Nikliński podczas dnia otwartego na kończącej się budowie szpitala. To najbardziej specjalistyczna placówka zdrowotna dla dorosłych w Podlaskiem. To także baza dydaktyczna dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z kraju i zagranicy.

Nowy budynek - stara i nowa część szpitala - będą miały łącznie 68 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Zakończona właśnie budowa kosztowała 140 mln zł. Trwa wyposażanie budynku w sprzęt medyczny i przetarg na zakup mebli - mówił prof. Nikliński. Przenosiny pacjentów zaczną się już we wrześniu - dodał.

Budowa nowego szpitala i gruntowna modernizacja już istniejących obiektów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ma łącznie kosztować 509 mln zł i jest w całości finansowana z budżetu państwa przez ministerstwo zdrowia. Gdy pacjenci przeniosą się do nowego obiektu - ruszy przebudowa starej części szpitala. Modernizacja nie obejmie tylko wnętrza kilku klinik, np. ginekologii, ortopedii czy neurochirurgii, bo te są po remontach i mają bardzo dobre warunki dla pacjentów. Całość prac modernizacyjnych szpitala ma być gotowa w 2017 roku. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem - dodał Nikliński.

Rozbudowa szpitala uniwersyteckiego ma się przyczynić do poprawy warunków leczenia chorych, nie zmieni się bowiem liczba szpitalnych łóżek. Obecnie jest ich ok 830. Rocznie hospitalizowanych jest okoo 32 tysiące osób, a w przyklinicznych poradniach leczy się 130 tysięcy pacjentów.

Obecne budynki szpitala mają ponad 50 lat i mimo, że były wielokrotnie remontowane - nie spełniają wymogów - podkreśliła rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Dotychczas chorzy przebywają w wieloosobowych salach, najczęściej z jedną wspólną łazienką. W nowej części szpitala powstały nowoczesne sale dwu- i trzyosobowe z łazienkami.

W nowym sześciokondygnacyjnym budynku mieścić się będą  kliniki zabiegowe (klinika chirurgii naczyń i transplantacji, klinika anestezjologii i intensywnej terapii, klinika okulistyki, urologii, chirurgii ogólnej i endokrynologii, gastroenterologii, chirurgii klatki piersiowej), blok operacyjny z dwunastoma salami operacyjnymi, salami wybudzeń pacjentów. Powstała izba przyjęć, szpitalny oddział ratunkowy. Na dachu budynku znajduje się lądowisko dla śmigłowca ratunkowego z podgrzewaną płytą. Ma to umożliwić śmigłowcom lądowanie w każdych warunkach atmosferycznych.

Nowością w regionie będzie w nowym szpitalu Klinika Fizykoterapii z komorą hiperbaryczną i komorą krioterapii. W celu leczenia po podtopieniach czy zatruciach tlenkiem węgla pacjenci z Podlaskiego musieli dotąd korzystać z leczenia w komorze hiperbarycznej w Warszawie lub Gdyni. Gdy ruszy nowy szpital, będzie to możliwe na miejscu. Powstaje też odpowiednie zaplecze do przeszczepów szpiku, które mogą się odbywać w bardzo restrykcyjnych warunkach - poinformował rektor Nikliński. Będzie też nowoczesny sprzęt stosowany w medycynie nuklearnej. (pap)