Koncern otwiera gdańskie centrum w ramach globalnego projektu reorganizacji księgowości. Celem reorganizacji ma być m.in. zwiększenie wydajności i wzrost konkurencyjności świadczonych usług księgowych.

Dyrektor ds. usług finansowych i księgowych firmy Bayer Edgar Geyer powiedział na konferencji prasowej w Gdańsku, że "utworzenie centrum jest częścią projektu firmy Bayer pod nazwą +Misja 2015+". "Na terenie Europy będziemy mieli dwa centra usług, w Hiszpanii dla Europy Zachodniej i w Gdańsku dla Europy Środkowo-Wschodniej" - wyjaśnił. Powiedział też, że Bayer będzie miał swoje centra w Chinach i w Ameryce Południowej.

Podkreślił, że "Gdańsk został wybrany na siedzibę centrum, bo koncern jest pewny, że znajdzie tu wysoko wykwalifikowane osoby, które będą w stanie sprostać wyzwaniom".

Firma poszukuje obecnie siedziby. Koncern poinformował, że docelowe zatrudnienie ponad 200 osób ma być osiągnięte do czerwca 2014 r. Geyer poinformował, że koncern będzie szukał doświadczonych księgowych znających języki obce. "Najważniejszą poszukiwaną kwalifikacją będzie znajomość języków obcych oraz zasad księgowości" - wyjaśnił.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreślił, że inwestycja daje niepowtarzalną szansę młodym mieszkańcom Pomorza "na znalezienie atrakcyjnej pracy w Trójmieście a nie np. w Londynie".

W pozyskaniu tej inwestycji Trójmiasto rywalizowało m.in. z Tallinem, Wilnem, Wrocławiem, Poznaniem i Katowicami. W ostatnim etapie Gdańsk walczył z Wrocławiem.

Bayer jest międzynarodową firmą, która działa w obszarze ochrony zdrowia, środków ochrony roślin i specjalistycznych materiałów. W ubiegłym roku koncern zatrudniał prawie 112 tys. osób, a wysokość jego sprzedaży wyniosła 36,5 mld euro. Wydatki inwestycyjne wyniosły 1,7 mld euro, natomiast wydatki na badania i rozwój - 2,9 mld euro.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie działa ponad 30 nowoczesnych centrów usług biznesowych, które zatrudniają mniej więcej 12 tys. pracowników. Do końca roku centra mają zatrudnić jeszcze co najmniej 500 osób. Swoje przedstawicielstwa w Trójmieście mają m.in. Sony Pictures, Geoban, Transcom, Intel, Lufthansa Systems i Thomson Reuters.

Szacuje się, że w Polsce w sektorze nowoczesnych usług zatrudnionych jest prawie 50 tys. wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w IT, usługach finansowych czy księgowości. (PAP)

bls/ amac/ jra/