Na ekspozycji zatytułowanej "Błękit Szadółek" zgromadzono 17 fotografii.
"Artystkę, która z wykształcenia jest malarką, zaintrygowała kompozycja kolorów, którą można obejrzeć na hałdzie śmieci. To wycinek pewnej rzeczywistości, która w każdym mieście, gdzie składuje się odpady, prawdopodobnie wygląda podobnie" - powiedziała w czwartek rzeczniczka Gdańskiej Galerii Miejskiej, Katarzyna Gumowska.

Jak przyznała sama Krechowicz, fotografowane przez nią wysypisko składa się z "różnobarwnych elementów, które jeszcze niedawno były potrzebnymi rzeczami".

"Spośród śmieci widać większe przedmioty: fotele, kanapy, książki, naczynia, kołdry i resztki jedzenia. Wszystkie te obiekty właśnie straciły swój dotychczasowy status i stały się odpadami. Mieszanina śmieci i ziemi tworzy niejednorodną szarość. Na wysypisku w Szadółkach ten kolor zdecydowanie przeważa. Następuje coś na kształt mieszania kolorów na palecie malarskiej" - uważa artystka.

Jej zdaniem, na hałdzie śmieci łatwo da się zauważyć jeszcze inny "mocny akcent koloru", którym jest "intensywny błękit" worków na śmieci.

"Wielka hałda złożona z odpadów wygląda jak instalacja. Jest formą o określonych wymiarach i kształcie. Wysypisko zawiera wszystko to, co jest interesujące dla malarza: wyrafinowaną mieszaninę szarości podkreśloną mocnymi akcentami błękitu. Dominujący błękit worków na śmieci spełnia funkcję podobną do niebieskiego paska Edwarda Krasińskiego albo ultramaryny używanej przez Yvesa Kleina" - zauważyła Krechowicz, w cytowanej przez Gdańską Galerię Miejską wypowiedzi.

Krechowicz urodziła się w 1964 r. w Gdańsku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W 1988 r. uzyskała dyplom w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Od 1996 r. pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, od 2000 r. na stanowisku adiunkta.

W latach 1995-2003 Krechowicz współtworzyła Galerię Koło w Gdańsku. Jest autorką prac malarskich Flagi, Alians znaków oraz fotograficznych Działki i Doubletim. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Otrzymała brązowy medal w Ogólnopolskim konkursie Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień 97.

Wystawa "Błękit Szadółek" będzie czynna do końca maja. (PAP)