Od ponad 50 lat sądeckie muzeum mieściło się w pochodzącej z XVIII wieku synagodze. W połowie zeszłego roku placówka musiała opuścić budynek, ponieważ zwrócono go właścicielowi – Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i ponownie zaczął pełnić funkcje religijne.

Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Okręgowego Robert Ślusarek, muzeum zwróciło się do władz miasta i województwa małopolskiego z prośbą o pomoc w pozyskaniu dla niej odpowiedniego budynku w centrum Nowego Sącza. Prezydent miasta zaproponował tzw. kamienicę Sieradzkich, znajdującą się przy ul. Lwowskiej 59 u zbiegu z ul. Naściszowską.

Według przedstawicieli władz regionu i muzeum gmach z końca XIX-wieku nadaje się do pełnienia funkcji muzealnych. Do uzgodnienia pozostaje okres jego użyczenia. Prezydent Nowego Sącza zaproponował 15 lat, a województwo chciałoby minimum 20 lat. „Naszym zdaniem, to jest zbyt krótki okres. Dlatego, że zainwestujemy tam dość duże pieniądze” - ocenił Zegzda.

W Małopolskim Planie Inwestycyjnym na adaptację kamienicy Sieradzkich na siedzibę Muzeum Okręgowego wraz z funkcją wystawienniczo-magazynową oraz remont konserwatorski Domu Gotyckiego zapisano blisko 6,2 mln zł. Planowane zadania mają być zrealizowane w przeciągu 7 lat.

Według dyrektora Ślusarka w pierwszym z budynków znajdzie się duża sala ekspozycyjna na wystawy czasowe, a także biura i magazyny muzealne. W Domu Gotyckim, który jest użyczany muzeum przez parafię św. Małgorzaty planuje się urządzenie dwóch nowych wystaw stałych poświęconych dziejom Nowego Sącza oraz prezentującej bogatą kolekcję ikon, na którą składa się około 600 eksponatów. (PAP)