27 maja przypada 25. rocznica pierwszych wyborów do rad gmin, które zostały zarządzone przez premiera Tadeusza Mazowieckiego. We Wrocławiu z list Komitetu Obywatelskiego, w skład którego wchodzili zwolennicy "Solidarności", do Rady Miejskiej dostało się wówczas 67 radnych.

„Był to niebywały sukcesy, ponieważ ówczesna rada liczyła 70 radnych. Ten sukces wyborczy był miarą wielkiego entuzjazmu, z jakim nowa, odmieniona Polska, była przyjmowana przez mieszkańców Wrocławia” - powiedział we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący Rady Miasta Wrocławia Jacek Ossowski.

W ramach przygotowywanych przez wrocławski magistrat obchodów 25-lecia samorządu otwarta zostanie m.in. wystawa zdjęć będących dokumentacją zmian jakie zaszły w stolicy Dolnego Śląska od 1990 r. Na wrocławskim Rynku będzie można obejrzeć kilkadziesiąt zdjęć, przedstawiających najbardziej znane miejsca stolicy Dolnego Śląska, zrobionych na początku lat 90. i współcześnie.

Zaplanowano również konferencję naukową poświęconą rozwojowi samorządu we Wrocławiu. Poruszone na niej zostaną m.in. zagadnienia związane z działalnością komitetów obywatelskich we Wrocławiu w latach 1989-1990, herbowi Wrocławia, czy mechanizmom kształtowania się kadr administracji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.

Dla zilustrowania zmian, jakie zaszły we Wrocławiu od 1990 r. Ossowski przedstawi przegląd budżetów miasta od 1991 r., kiedy to został uchwalony pierwszy budżet stolicy Dolnego Śląska. „Pierwszy budżet z 1991 r. wyrażał się jeszcze w miliardach, przeliczając te kwoty na obecne nominały było to zaledwie 90 mln zł, co oznacza, że do dziś budżet zwiększył się 48-krotnie” - podkreślił Ossowski.

Z pierwszego miejskiego budżetu zakupiono m.in. 30 tramwajów oraz osiem przenośnych szaletów, które były przeznaczone na organizację imprez plenerowych.

„Ten budżet na przestrzeni lat dynamicznie się zmieniał. Bardzo ważnym momentem były lata 1997/1998, kiedy to przekroczyliśmy poziom 1,5 mld zł. Wiązało się to z wielką powodzią i strumieniem funduszy, które otrzymał Wrocław na odbudowę skutków kataklizmu” - mówił Ossowski.

W 2004 r. budżet Wrocławia przekroczył 2 mld zł, co wiązało się przypływem pieniędzy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. „W ciągu ostatnich 10 lat budżet wzrósł o ponad 230 proc. Dziś budżet Wrocławia sięga niemal 4 mld zł. Liczony per capita, czyli na głowę mieszkańca, równy jest budżetowi Warszawy” - zaznaczył Ossowski.

Obchody 25-lecia samorządu Wrocławia rozpoczną się w środę i potrwają do soboty. W tych dniach mieszkańcy Wrocławia będą mogli m.in. zwiedzić z przewodnikiem spółki miejskie i urząd miasta.(PAP)