Wilk zastąpi Jolantę Szołno-Koguc, która ustąpiła ze stanowiska po tym, jak w lutym premier interweniował u niej w sprawie zasypanych śniegiem dróg w regionie.

Wojciech Wilk ma 41 lat, pochodzi z Kraśnika. Ukończył studia prawnicze na UMCS w Lublinie. W 1997 r. rozpoczął pracę w urzędzie miasta w Kraśniku, najpierw jako stażysta, potem referent, zastępca kierownika i kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami. W latach 2002-2005 był zastępcą burmistrza Kraśnika.

W 2004 r. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego.

W 2005 r. wybrany został do Sejmu V kadencji; zasiadał też w Sejmie VI kadencji. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego PO. Był wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w konstytucji. Pracował też w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach oraz komisjach: Administracji i Spraw Wewnętrznych, a także Skarbu Państwa.

W wyborach w 2011 r. nie uzyskał mandatu poselskiego. W 2012 r. został doradcą prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. W ubiegłym roku objął stanowisko zastępcy, a następnie dyrektora kancelarii prezydenta Lublina.

Wilk nie chciał mówić o celach, jakie stawia sobie na stanowisku wojewody lubelskiego. „Najpierw nominacja, potem rozpoznanie problemów, a później będę się o tym wypowiadał” – powiedział jedynie PAP. (PAP)