Dofinansowanie w ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" otrzymać ma w tym roku w regionie co najmniej 28 inwestycji na drogach gminnych oraz 15 inwestycji na drogach powiatowych, o łącznej wartości przekraczającej 130 mln zł.

Dzięki rządowym środkom, w powiecie kaliskim zrealizowana zostanie przebudowa dróg o łącznej długości przeszło 17 km. W powiecie ostrowskim zaplanowano przebudowę ponad 2 km drogi łączącej trasę nr 36 w Ostrowie Wielkopolskim z miejscowością Radłów. W Budzyniu trwa budowa kilkuset metrów gminnych dróg.

"Prace prowadzimy już od wczesnej wiosny, jesteśmy na półmetku – budujemy drogę, chodniki, oświetlenie, kanalizację. To duże zadanie inwestycyjne o wartości prawie 1,5 mln zł, bardzo ważne dla naszej lokalnej społeczności. Gdyby nie dofinansowanie, nie moglibyśmy sobie pozwolić na tę inwestycję" – powiedział PAP wójt gminy Budzyń Marcin Sokołowski.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podkreślił, że bez dobrej, profesjonalnej infrastruktury drogowej "nie ma przyjaznego i nowoczesnego państwa".

"Głównym celem rządowego projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, ale też pobudzenie regionu do rozwoju, przyczynienie się do powstania nowych miejsc pracy i zwiększenie jakości życia mieszkańców” – powiedział Hoffmann.

Sukcesywnie mają być podpisywane umowy z kolejnymi samorządami. W przypadku pojawienia się oszczędności w zadaniach objętych dotacjami, wojewoda może zaproponować kolejnym samorządom z zatwierdzonej listy rankingowej wniosków przystąpienie do realizacji zadań i dofinansowanie następnych odcinków dróg.

W 2016 roku w województwie wielkopolskim dofinansowanie otrzymało w ramach programu 39 zadań na drogach gminnych i 22 na powiatowych. Koszt inwestycji dotyczących ok. 150 km dróg sięgnął 59,8 mln zł. (PAP)