Jak powiedział w środę na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, realizacja postanowień szczytu NATO z lipca 2016 r. to historyczne wydarzenie, dlatego władze organizują uroczysty powitalny piknik.

"Bawiliśmy się w lipcu ubiegłego roku na podobnym pikniku, gdy zapadały decyzje podczas szczytu NATO. W sobotę będzie może trochę chłodniej, ale chcemy gorąco powitać żołnierzy amerykańskich, którzy będą stacjonować na Dolnym Śląsku. Zapraszam do udziału wszystkich Dolnoślązaków" - powiedział wojewoda.

W programie pikniku, który odbędzie się przed budynkiem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, jest m.in. spotkanie z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Bolesławcu i Świętoszowie, pokazy ciężkiego sprzętu wojskowego, koncerty wojskowej orkiestry i chóru oraz poczęstunek grochówką.

Zaplanowano również transmisję na telebimie z centralnych uroczyści powitania wojsk amerykańskich, które z udziałem premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza odbędą się w sobotę w Żaganiu (Lubuskie). Podobne jak we Wrocławiu pikniki odbędą się we wszystkich miastach wojewódzkich.

Pierwsi amerykańscy pancerniacy, na razie tylko z uzbrojeniem indywidualnym, przybyli do Polski w sobotę. Pierwszy ciężki sprzęt, w tym czołgi, dojechał w poniedziałek. Natomiast amerykańskie pododdziały przygotowujące obecność zasadniczych sił są w Polsce od grudnia 2016 r.

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek skierowanego do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA. Z niemieckiego portu sprzęt amerykańskiej brygady pancernej jest przewożony koleją, konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejony Żagania i Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Pierwsza przyjeżdża 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado.

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.(PAP)