Zmiany wprowadza Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. ZM GOAP swoim zasięgiem obejmuje teren Poznania i ośmiu gmin, na którym mieszka ok. 715 tys. osób.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy ZM GOAP Walerian Ignasiak, firmy odbierające odpady kończą wymianę pojemników; według umowy mają czas do 29 grudnia. „Mogą się zdarzyć pewne nieprawidłowości, bo to ok. 100 tys. pojemników. Liczymy, że odsetek nieprawidłowości będzie mały, ale w przypadku kilkuset nieruchomości mogą wystąpić utrudnienia, które będą usuwane na bieżąco” – dodał Ignasiak.

SIP będzie działał dzięki umieszczaniu elektronicznych chipów w pojemnikach na odpady i kodom kreskowym naklejanym na worki. SIP ma umożliwić kontrolę nad wykonywaniem usług przez firmy odbierające odpady oraz monitorować ilość śmieci i sposób ich zagospodarowania.

Ignasiak wyjaśnił, że zmiany obejmą przede wszystkim mieszkańców domów jednorodzinnych. „System identyfikacji odpadów powoduje, że na worki z segregowanymi odpadami trzeba będzie naklejać kody kreskowe, które są już im dostarczane” – tłumaczył Ignasiak.

Mieszkańcy bloków nie mają takiego obowiązku. Ich pojemniki na śmieci będą za to lepiej oznakowane i wyposażone w specjalne chipy. Dzięki kodom kreskowym i chipom będzie wiadomo skąd zostały zabrane odpady i gdzie trafią.

Ignasiak dodał, że plusem nowego systemu jest możliwość dokładnego sprawdzenia, kiedy firma odebrała odpady i czy zrobiła to zgodnie z harmonogramem. „Teraz często przy reklamacjach pojawiają się problemy - co innego mówi firma, a co innego właściciel nieruchomości” – powiedział.

Zmiany są związane z rozstrzygniętymi w czerwcu br. przetargami na wywóz opadów z terenów ZM GOAP. W 4 z 22 sektorów, na jakie podzielono Poznań i okoliczne gminy, odbiór śmieci będzie odpowiadało konsorcjum FB Serwis, a w pozostałych 18 konsorcjum Remondis Sanitech.

Wymiana pojemników i zmiany w gospodarce odpadami nie spowodują podwyżek opłat za wywóz śmieci. Na terenie ZM GOAP miesięczna opłata od osoby wynosi 12 zł za śmieci segregowane i 20 zł za odpady zmieszane.

Od 1 lipca 2013 roku gminy przejęły odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Są m.in. ustawowo zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także do usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk. (PAP)

pil/ kot/